Dzisiaj jest: Sobota
23 Marca 2019
Imieniny obchodzą
Eberhard, Feliks, Katarzyna, Kondrat,
Oktawian, Pelagia, Pelagiusz, Piotr,
Zbysław

Do końca roku zostało 284 dni.
Zodiak: Baran

Odwiedziło nas

Content View Hits : 223219
Przekaż 1% podatku PIT
PSONI Gryfino
Poniedziałek, 12. Październik 2015 14:05

       

                                                                                        

                 Zadanie  współfinansowane ze środków PFRON
  przekazanych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego

 

 

Praca w drodze do samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną

             

          Gryfińskie Koło PSOUU od czerwca tego roku realizuje zadanie pn. „Praca w drodze do samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną” współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego. Projektem objętych jest 25 osób. Są to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Kole PSOUU w Gryfinie oraz osoby niepełnosprawne intelektualnie z powiatu gryfińskiego. Celem podjętego zadania jest przygotowanie osób niepełnosprawnych intelektualnie do podjęcia w przyszłości zatrudnienia, zarówno na rynku chronionym, jak i otwartym.

         Założenia projektu realizowane są poprzez szkolenia o szerokiej tematyce dotyczącej pojęcia pracy, zatrudnienia, zasad BHP, ale także współdziałania w grupie czy spędzania wolnego czasu (realizacja szkoleń trwa od sierpnia br.). Kolejnym etapem zadania są praktyki zawodowe, w czasie których beneficjenci projektu będą mieli szansę poznać różne miejsca pracy i specyfikę konkretnych zawodów (realizacja praktyk rozpocznie się w listopadzie br.).

           Już po pierwszych spotkaniach realizowanego zadania, oprócz wielkiego entuzjazmu beneficjentów, nasuwa się ważny wniosek: osoby niepełnosprawne intelektualnie mają ogromną potrzebę bycia „przydatnym społecznie” i często chcą to realizować poprzez podjęcie pracy. Trzeba tylko dać im szansę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wtorek, 01. Wrzesień 2015 15:41

 

   

                                Źródło finansowania projektu

 

            „Hipoterapia - jako naturalna metoda rehabilitacji osób niepełnosprawnych”

 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie 19 sierpnia zorganizowało wyjazd dla 25 osób niepełnosprawnych na hipoterapię w ramach realizacji projektu „Hipoterapia - jako naturalna metoda rehabilitacji osób niepełnosprawnych”.

Dzięki darowiźnie przekazanej przez Fundację PGE – Energia z Serca, mogliśmy zorganizować zajęcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami w Gospodarstwie Agroturystycznym w Moryniu.

-Hipoterapia jest jedną z form usprawniania, która przynosi ogromne korzyści zarówno psycho-emocjonalne (związek człowieka ze zwierzęciem), jak i fizyczne. Pod względem fizycznym hipoterapia ma także dobry wpływ na poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ponadto, poprawia też symetryczne obciążenie kończyn dolnych oraz sprawność stawów kończyn dolnych i górnych.

Uczestnikom hipoterapii zapewniono liczne atrakcje. W trakcie pobytu można było pojeździć konno, wziąć udział w zabawnych konkursach i grach sportowych oraz zjeść grillowane przysmaki.

Wszystko przebiegało w miłej atmosferze. Wolontariusze, którzy towarzyszyli w prowadzeniu zajęć, okazali się niezastąpieni i wyjątkowi.

Wyjazdy na hipoterapię mają za zadanie przyczynić się do poprawy zdrowia, integracji osób niepełnosprawnych.

 

   

 
Piątek, 14. Sierpień 2015 15:36

 

 

  

"Aktywni mimo ograniczeń,

czyli podejmowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych 

z terenu gminy Gryfino”

 

Osoby niepełnosprawne z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie wybrały się dziś do schroniska/ hotelu „Psitułek” w Żórawiach, które znajduje się w spokojnej okolicy, otoczonej ze wszystkich stron lasami i łąkami.

Wcześniej uczestnicy kupili potrzebującym zwierzakom karmę, którą podczas wizyty przekazali pracownikom. Po terenie schroniska oprowadzili nas jego właściciele, pokazując w jakich warunkach żyją zwierzęta. Opowiedzieli nam wiele ciekawych historii na temat przebywających tam zwierząt, a także o zasadach funkcjonowania schroniska.

Ta wizyta to znakomity przykład na to, że warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt – by zaszczepić w osobach niepełnosprawnych jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko.

Następna wizyta w schronisku już niebawem

                                                       Zadanie współfinansowane przez Gminę Gryfino

                  

 
Niedziela, 19. Lipiec 2015 16:38

Żyj aktywnie poprzez turystykę z mapą i kompasem             

                                                                                                Zadanie współfinansowane

                                                                                                   przez Powiat Gryfiński  

       

" Żyj aktywnie poprzez turystykę z mapą i kompasem " - pod takim hasłem 13 lipca 2015r przebiegał rajd, który został zorganizowany dla osób niepełnosprawnych intelektualnie z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Gryfinie. Miejscem realizacji zadania był Ogród Dendrologiczny w Glinnej.

Zależało nam na propagowaniu zarówno miejsc (także tras), jak i sposobów na aktywne spędzanie czasu wolnego. Pokazaliśmy niepełnosprawnym jak sprawnie wędrować przy pomocy mapy i kompasu.

Przygodowy rajd na orientację – czyli mapa, kompas i przygoda to również zadania do wykonania, zagadki, punkty kontrolne do odnalezienia.

Drużyny były wyposażone w mapki z naniesionymi na niej punktami kontrolnymi. W kilku punktach kontrolnych na uczestników czekały zadania do wykonania, które były premiowane adekwatnie do jakości i czasu wykonania. Uczestnicy, którym udało się w danym limicie czasowym zaliczyć wszystkie punkty kontrolne i wykonać wszystkie zadania na trasie zdobyły miano TROPICIELA. Wszystkim uczestnikom rajdu wręczono medale, dyplomy i nagrody pocieszenia.

Najaktywniejszy TROPICIEL, który wykazał się również dużą wiedzą na temat przyrody otrzymał atrakcyjną nagrodę rzeczową.

Po zakończeniu rajdu, przy ognisku odbyło się pieczenie kiełbasek i śpiewanie piosenek biesiadnych.

     

 

 
Środa, 01. Lipiec 2015 14:05

 

 

” Wycieczka Integracyjna – Zakopane - Przetrwanie i Samorządność”

 

 

Osoby niepełnosprawne z Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryfinie w dniach 22.06. – 26.06.2015 r. przebywały na obozie przetrwania i samorządności.

W przedsięwzięciu wzięło udział 20 osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz kadra terapeutyczna.

Na bazę noclegową wybrano pensjonat Willa Swoboda 1 w Zakopanem, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w pokojach 2,3 i 4 osobowych.
Uczestnikom wycieczki zapewniono atrakcyjny program, który w sposób znaczący nie tylko wspierał rozwój intelektualny i fizyczny osób niepełnosprawnych, proces rehabilitacji, ale także dawał możliwości relaksu i wypoczynku.

Poprzez zaplanowane przez kadrę sytuacje, niepełnosprawni intelektualnie uczestnicy obozu
w maksymalny sposób – biorąc pod uwagę ich indywidualne stopnie niepełnosprawności
i upośledzenia umysłowego – zaspokajali swoje podstawowe potrzeby życiowe, opanowywali czynności dnia codziennego, organizowali się w małej i większej grupie, dzielili między siebie zadania i funkcje, ponosili odpowiedzialność za ich realizację.

Celem wycieczki było m.in.

• Nauka samodzielności, a także przełamywanie stereotypów i pokonywanie własnych słabości, rozbudzanie umiejętności współpracy poprzez rozwiązywanie codziennych problemów bez wsparcia opiekunów.

• Zdobywanie przez osoby niepełnosprawne wiedzy i umiejętności poprzez własne doświadczenia oraz obserwacje górskich okolic.
• Aktywny wypoczynek.
• Zapoznanie z bogactwem świata przyrody.

• Zapewnienie pełnej regeneracji sił fizycznych i psychicznych.

• Terapia klimatyczna, zapewnienie wypoczynku w zdrowym klimacie.

Program:

22.06.2015

Podróż rozpoczęliśmy o godz. 5.00  sprzed budynku Starostwa Powiatowego. Przyjazd do pensjonatu został zaplanowany na godz. 15.00-16.00. Jednak ze względu na nieprzewidziane sytuacje na trasie został przedłużony do godz. 20.00.Po drodze podziwialiśmy lotnisko w Balicach, startujące i lądujące samoloty.Po zakwaterowaniu i spożyciu posiłku wytrwali udali się na pieszą wycieczkę na Krupówki.

 

 

23.06.2015r

Dzień dzisiejszy rozpoczął się niesprzyjającą pogodą. Padający deszcz spowodował, że wycieczkę w góry zamieniliśmy na pobyt w Termach w miejscowości Szaflary.

Baseny termalne były znakomitą atrakcją i miejscem wypoczynku dla uczestników obozu.

O godz. 15.00 wróciliśmy busami do pensjonatu, gdzie czekał na nas gorący obiad.

W godzinach popołudniowych podzieliliśmy się na grupy, przez co mogliśmy spędzać czas według własnych upodobań, jedni udali się na Krupówki po zakup pamiątek, inni na terenie ośrodka mogli zagrać w ping ponga lub relaksować się na świeżym powietrzu.

  

  

 

24.06.2015r

Tego dnia po śniadaniu zwiedziliśmy skocznię, odważni pojechali wyciągiem krzesełkowym na szczyt skoczni, skąd można było podziwiać piękne widoki.

Następnie udaliśmy się na szlak prowadzący do Białego Potoku.

Do Doliny Białego doszliśmy drogą pod Reglami, zaczynając po prawej stronie Wielkiej Krokwi. Dolina Białego jest mała, ale bardzo przyjemna. Szliśmy wzdłuż płynącego Białego Potoku, który tworzy kaskady i małe wodospady. Po przekroczeniu kilku mostków doszliśmy do końcowego, większego od pozostałych wodospadu . Chwila odpoczynku i powrót do pensjonatu.

Wróciliśmy na obiadokolację, pełni wrażeń i niezapomnianych przeżyć.

Po kolacji została zorganizowana dyskoteka dla uczestników wycieczki.

 

25.06.2015

O godz. 8.00 zjedliśmy śniadanie i autokarem pojechaliśmy do Sromowców Kąty aby spłynąć tratwami po Przełomie Dunajca. Pogoda była słoneczna, co umożliwiło nam podziwiać wspaniałe widoki górskie. Trasa spływu wiodła przez niezwykle malownicze zakątki Pienińskiego Parku Narodowego. Spływ zakończyliśmy w Szczawnicy.

Była to jedna z największych atrakcji naszego pobytu.

Wróciliśmy na obiad, który podano nam o godz. 16.00

Pozostały czas do kolacji został zorganizowany przez terapeutki w sposób umożliwiający uczestnikom relaks i wypoczynek oraz zaspokojenie własnych potrzeb uczestników.

  

  

26.06.2015

Dzień rozpoczęliśmy bardzo wczesną pobudką, spożyciem śniadania i przygotowaniem się do długiej wędrówki.

Wynajętymi busami udaliśmy się do Doliny Chochołowskiej.

Trasę 4,5 km przejechaliśmy kolejką turystyczną, pozostałe 4,5 km silni i wytrwali przeszli pieszo do Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Mniej sprawni przejechali bryczką, co okazało się również nie małą atrakcją. Po krótkim odpoczynku i spożyciu suchego prowiantu zaczęliśmy wracać do stacji początkowej.

Długa trasa sprzyjała podziwianiu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szum górskich drzew, urokliwe widoki, pasące się owieczki, rekompensowały trudy wspinaczki.

 

 

Na godz. 14.00 przewidziany był obiad, po którym uczestnicy wycieczki zostali wykwaterowani. O godz.15.30 wyjechaliśmy w drogę powrotną do Gryfina. Bez utrudnień dotarliśmy na miejsce około godz. 2.00.

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Zakopanego dostarczyła osobom niepełnosprawnym niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy na temat tego urokliwego zakątka Polski.

 

                   

 

 

 

 

 
Piątek, 26. Czerwiec 2015 14:05

       „Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach”              

                                                                                                                                            Zadanie współfinansowane

                                                                                                                                                  przez Gminę Gryfino

 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie 22 czerwca 2015 podpisało z Gminą Gryfino umowę dotyczącą realizacji zadania publicznego pn: „ Aktywni mimo ograniczeń, czyli zagospodarowanie czasu wolnego osób niepełnosprawnych z terenu gminy Gryfino”

Zadanie ma na celu udzielenie wsparcia osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Poprzez udział w projekcie nastąpi minimalizacja izolacji społecznej beneficjentów projektu, wzrost ich aktywizacji, zaradności życiowej, motywacji do pełnienia ról społecznych oraz integracji z lokalnym środowiskiem. W działającym przy PSOUU Klubie „Stokrotka” podejmiemy działania skierowane na aktywny wypoczynek, który jest szansą na integrację społeczną osób niepełnosprawnych.

Chętne osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności proszone są, o zgłaszanie się do siedziby PSOUU przy ul. Sprzymierzonych 5a w Gryfinie, celem złożenia deklaracji umożliwiającej udział w projekcie.

     Zdjęcia archiwum

 

 

 

 

 
Niedziela, 31. Maj 2015 20:06

 Festyn integracyjny z udziałem osób niepełnosprawnych

 

28 maja 2015 r. w Gryfinie odbył się „Festyn integracyjny z udziałem osób niepełnosprawnych”. Organizatorem imprezy był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy z siedzibą w Szczecinie oraz Gryfińskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Celem przedsięwzięcia było:

- popularyzacja i propagowanie sportu

- rozwój współpracy i rywalizacji sportowej

- kształtowanie nawyku zdrowego i przyjemnego spędzania czasu wolnego
- upowszechnianie różnych form współzawodnictwa sportowego
- rozwijanie zainteresowań sportem

Uroczyste rozpoczęcie festynu odbyło się o godzinie 9.00 na stadionie sportowym przy udziale przedstawiciela WSZS pana Eugeniusza Kuduka i Przewodniczącej Zarządu Koła PSOUU Elżbiety Wiśniewskiej. Inauguracja rozpoczęła się integracyjnym biegiem wszystkich uczestników festynu.                                                                                          

Organizatorzy zaproponowali uczestnikom mnóstwo atrakcji. We wspólnej rywalizacji wzięło udział 230 uczestników z województwa zachodniopomorskiego m.in. z WTZ Police, WTZ Szczecin - Płonia, WTZ Szczecin, ŚDS Stargard Szczeciński, ŚDS Mielęcin, ZSS Nowego Czarnowa, WTZ Goszków, DPS Nowe Czarnowo, DPS Moryń, Szkoła Podstawowa nr1 Gryfino, WTZ Nowielin, ŚDS Szczecin oraz WTZ i ZRT Gryfino.

Podczas trwania imprezy każdy mógł spróbować swoich sił w konkurencjach sportowych takich jak, bieg integracyjny z udziałem zawodników i zaproszonych gości, wyścig na hulajnodze, wyścig – skoki na piłce, tor przeszkód na czas, rzut woreczkiem do celu (hula- hop), jazda na czas na rowerze stacjonarnym, turniej tenisa stołowego, przeciąganie liny, skoki na skakance, wyścig – sztafeta pociągów, turniej piłkarskich rzutów karnych. Oraz w zawodach pływackich. 

Nad sprawnym przeprowadzeniem konkurencji sportowych i pływackich czuwali sędziowie i trenerzy.
Zgodnie z kartami uczestnictwa zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna to uczestnicy zawodów pływackich oraz druga biorąca udział w zawodach sportowych.

Zawody pływackie odbyły się w CW” Laguna”
W zawodach pływackich wzięły 62 osoby niepełnosprawne m.in. z PSOUU Police, WTZ Gryfino, WTZ Szczecin, PSOUU Police, ZSS Nowe Czarnowo, ŚDS Stargard Szczeciński, WTZ Szczecin- Płonia.

Zawody przeprowadzono w następujących kategoriach:

               I kategoria – osoby pływające samodzielnie                          

               ( mężczyźni/kobiety)

               II kategoria- osoby nie pływające samodzielnie : w kapoku,

                 z deską lub opiekunem

                 (mężczyźni/kobiety)

               sztafeta – 4 x 25 – 4 osoby reprezentujące dany ośrodek

Ogłoszenie wyników nastąpiło o godz. 12.00. Dyplomy i medale zostały wręczane wszystkim zawodnikom biorącym udział w zawodach. Dla najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wręczono puchary, medale i dyplomy.

Wyniki zawodów:  

Pływający samodzielnie – chłopcy

 I miejsce- WTZ Szczecin Wieniawskiego – Wiszniewski Wojciech

II miejsce – PSOUU Police – Budziński Rafał

III miejsce – ZSZ Nowe Czarnowo - Groszewski Tomasz

 

Pływający samodzielnie – dziewczęta

I miejsce – PSOUU Police – Jezierska Ewa

II miejsce – WTZ Gryfino – Łukaszuk Elżbieta

III miejsce –WTZ Gryfino – Woźniak Alicja

 

Pływający niesamodzielnie – chłopcy

I miejsce – PSOUU Police – Rogulski Paweł

II miejsce – ŚDS Stargard Szczeciński – Bielski Jarosław

III miejsce – WTZ Gryfino – Wiśniewski Michał

 

Pływający niesamodzielnie – dziewczęta

 I miejsce – WTZ Płonia - Janowicz Małgorzata

II miejsce – ZSS Nowe Czarnowo - Rembecka Krystyna

III miejsce – WTZ Płonia – Połońska Anna

 

Sztafeta

 I miejsce – PSOUU Police

II miejsce – ZSS Nowe Czarnowo

III miejsce – WTZ Szczecin Wieniawskiego

 

Po zakończeniu zawodów pływackich wszyscy zawodnicy udali się na Stadion Sportowy aby kibicować swoim kolegom i koleżankom w zmaganiach sportowych oraz spożyć ciepły posiłek.                        

Na Stadionie Sportowym przeprowadzono konkurencje sportowe których wyniki prezentują się następująco:

Konkurencje drużynowe

Przeciąganie liny

I miejsce   - ŚDS Mielęcin

II miejsce - WTZ Goszków

III miejsce - DPS Nowe Czarnowo

 

Tor przeszkód -

I miejsce - Zespół Szkół Specjalnych Gryfino

II miejsce – ŚDS Mielęcin

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfinie

 

Rzuty karne

I miejsce – WTZ Nowielin

II miejsce Szczecin Płonia

III miejsce – WTZ Goszków

 

Sztafeta

I miejsce – PSOUU Police

II miejsce – ŚDS Mielęcin

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfinie

 

Konkurencje niekonwencjonalne

I miejsce – ŚDS Mielęcin

II miejsce – WTZ Nowielin

III miejsce – WTZ Goszków

 

Konkurencje indywidualne

Skoki na skakance

I miejsce – ŚDS Mielęcin – Rudecka Natalia

II miejsce – WTZ Goszków Liliana Bolek

III miejsce – SP nr 1 w Gryfinie Stanke Natalia

 

Rzut do celu

I miejsce – ZSS Nowe Czarnowo – Szymek Leśniak

II miejsce – DPS Moryń – Monika Jackiewicz

III miejsce – ŚDS Szczecin ul. Rostocka – Szymon Miszker

 

Rzut w dal

I miejsce – PSOUU Police – Michał Mikołajewicz

II miejsce - ZSS Nowe Czarnowo – Szymek Leśniak

III miejsce – DPS Nowe Czarnowo – Mateusz Kukuł

 

Rzut na siłę

I miejsce – WTZ Gryfino – Tomasz Polaszczyk

II miejsce – DPS Nowe Czarnowo – Mateusz Kukuł

III miejsce – PSOUU Police – Michał Mikołajewicz

 

Kręcenie Hula Hop

I miejsce – ŚDS Mielęcin – Natalia Rudecka

II miejsce – WTZ Goszków – Katarzyna Leończyk

III miejsce – ŚDS Mielęcin- Malwina Mijalska

 

Jazda na hulajnodze

I miejsce – ŚDS Mielęcin – Piotr Gajda

II miejsce - ŚDS Mielęcin – Natalia Rudecka

III miejsce – DPS Nowe Czarnowo – Justyna Ryszkiewicz

 

Jazda na rowerze stacjonarnym

I miejsce – WTZ Goszków –Mateusz Kurzawa

II miejsce – ZSS Nowe Czarnowo- Wojtek Kiełbowski

III miejsce - ZSS Nowe Czarnowo – Adrian Kowalik

 

Skoki na piłce

I miejsce –ŚDS Mielęcin – Natalia Rudecka

II miejsce - SP nr 1 Gryfino – Jakub Kowalski

III miejsce – SP nr 1 – Jakub Dyka

 

Tenis stołowy

I miejsce – ŚDS Mielęcin – Natalia Rudecka

II miejsce – PSOUU Police – Michał Mikołajewicz

III miejsce – DPS Nowe Czarnowo – Justyna Rydzewicz

I wiele innych konkurencji

 

Rozgrywki i zabawy sportowe zorganizowane dla osób niepełnosprawnych pokazały zdrowy sposób spędzenia wolnego czasu oraz dobry sposób na integrację.

 

           Zawody pływackie

          

 

          Zawody sportowe

         

 

 
Aktualności
Czwartek, 07. Maj 2015 11:42

      Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną               

                               Neptunalia 2015                                           Zadanie  współfinansowane

                                                                                                           przez Powiat Gryfiński.

 

Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryfinie 5 maja 2015r. obchodziło Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, w tym roku pod nazwą ”Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną - Neptunalia 2015”. Obchody służyły integracji społecznej osób z upośledzeniem umysłowym, prezentacji ich dorobku artystycznego i wkładu w życie kulturalne powiatu gryfińskiego, a także przybliżyły mieszkańcom środowisko osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz promocję działań na rzecz tego środowiska.            

Gryfiński Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczął się na placu Warsztatu Terapii Zajęciowej, na którym zgromadziły się licznie osoby niepełnosprawne i zaproszeni goście, min. Dyrektor PCPR Marianna Kołodziejska – Nowicka, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Kasprzyk, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Grzegorz Jastrowicz, Kierownik Referatu Spraw Społecznych Barbara Lefik oraz przedstawiciele zaproszonych Stowarzyszeń. Kolorowy pochód prowadzony przez Kapelę Ludową ”Borzymianka” przeszedł pod budynek Starostwa Powiatowego i tam na ręce Starosty Gryfińskiego uczestnicy WTZ przekazali petycję z prośbą o pomoc w tworzeniu kompleksowego systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, w budynku przy ulicy Szczecińskiej 33 w Gryfinie.

Następnie kolejnymi ulicami, trzymając w ręku pomarańczowe baloniki i kolorowe kwiaty pochód udał się na nabrzeże, gdzie przywitał ich swoją obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn. Przy zmiennej pogodzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Na scenie wystąpiły osoby niepełnosprawne oraz pełnosprawni uczniowie szkół gryfińskich. Odbył się przegląd piosenki marynistycznej, którego uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami i gadżetami, przekazanymi przez Starostwo Powiatowe w Gryfinie.

Każdy uczestnik mógł zaprezentować swoje zdolności malarskie biorąc udział w Warsztatach Plastycznych, popływać żaglówką po Regalicy pod okiem instruktora MKS Hermes Józefa Figlarza, uczestniczyć w konkurencjach sportowych przeprowadzonych przez Ludowy Związek Sportowy z Gryfina.

W uroczystościach wzięli udział:

uczniowie Szkoły Podstawowa nr 1 i 2 z Gryfina, Warsztat Terapii Zajęciowej z Goszkowa, Dom Pomocy Społecznej z Morynia i Dębców, Środowiskowy Dom Samopomocy z Milęcina, Teatr Bomba Bomba z Gryfina oraz Warsztat Terapii Zajęciowej i Zespół Rehabilitacyjno- Terapeutyczny z Gryfina.

Stowarzyszenie ukazuje osoby niepełnosprawne intelektualnie, jako te zasługujące na szacunek i godne miejsce w społeczeństwie, zwraca uwagę na poszanowanie ich  praw. Organizatorzy pragnęli wskazać, jak bardzo konieczne są działania dla wyrównywania szans tych osób, polegające przede wszystkim na dostępie do edukacji, szkoleń, pracy i indywidualnego wsparcia w aktywnym, samodzielnym życiu.

            Stowarzyszenie organizując imprezę miejską chciało włączyć do uczestnictwa środowisko osób pełnosprawnych, tworząc płaszczyznę do wspólnych działań obu środowisk i przyczyniając się do normalizacji życia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w społeczeństwie.

            Chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom, że są wśród nich osoby niepełnosprawne intelektualnie, które w tym dniu szczególnie pragną zaznaczyć swoją obecność. 

 

 

 

 
« PoczątekPoprzedni12345678910DalejOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting