Dzisiaj jest: Czwartek
17 Października 2019
Imieniny obchodzą
Lucyna, Małgorzata, Marian, Sulisława,
Wiktor, Wiktoriusz

Do końca roku zostało 76 dni.
Zodiak: Waga

Odwiedziło nas

Content View Hits : 234016


                            

 

 

 Więcej aktywności starszych i niepełnosprawnych

 

                                                                                                               Godziny mijają                                                                                                                                                                                                  Jak małe prowincjonalne stacje
                                                                                                               Przez palce przecieka coś,
                                                                                                               Czego nie można powstrzymać…
                                                                                                               Starość, cóż to takiego?

                                                                                                                           Antoine de Saint Exupery
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie realizuje od 1 października 2012 do 30 czerwca 2013 roku Program Rządowy na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych pn:” Aktywny – kreatywny” współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

W ramach realizacji pierwszego etapu pragnęliśmy pobudzić  osoby starsze 60+ oraz osoby niepełnosprawne z Gryfina do aktywności społecznej, kulturalnej i prozdrowotnej, a także na poszerzanie ich wiedzy z zakresu korzystania z komputerów  i internetu. Organizowano działania sprzyjające aktywnemu spędzaniu wolnego czasu.  W trakcie spotkań ruchowo-sportowych seniorzy, i nie tylko, mogli zadbać o swoje zdrowie   i skorzystać z nauki korzystania z kijków Nordic Walking. Zajęcia służyły nie tylko poprawie kondycji ruchowej, ale także nauce w jaki sposób dbać o swoje zdrowie.


Tuż przed świętami odbyła się pogadanka przeprowadzona przez policjanta nt:    bezpieczeństwo w ruchu drogowym osób starszych, podniesienia świadomości osób starszych w zakresie zagrożeń w miejscu zamieszkania  oraz przestrzeni publicznej, zaprezentowano i omówiono niebezpieczeństwa ze strony oszustów. W ramach zajęć informatycznych, wszyscy chętni  mogli zapoznać się z podstawami korzystania z internetu. Szczególny nacisk został położony na zapoznanie uczestników szkoleń z korzystania z przeglądarek internetowych, serwisów społecznościowych. Wszyscy  mogli dokonać zakupów przez internet, porozmawiać przez videokomunikatory, wysłać e-maila czy przeglądnąć aktualności na głównych serwisach informacyjnych.

Bardzo liczna grupa osób brała udział w rękodzielnictwie, na zajęciach uczono się wykonywać stroiki i ozdoby świąteczne.  Dodatkową atrakcją projektu był  wyjazd turystyczno-rekreacyjny do Międzywodzia i okolic. Uczestnicy mieli okazję do odpoczynku i regeneracji sił.  
Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z hydroterapii, które odbywały się w Centrum Wodnym „ Laguna” w Gryfinie. Można było skorzystać nie tylko z pływalni ale również z części rekreacyjnej gdzie znajdują się  liczne atrakcje gwarantujące bezpieczny i zdrowy wypoczynek nie tylko dla dorosłych i seniorów, ale również dla osób niepełnosprawnych. 
Nie ma wątpliwości, że wszyscy uczestnicy projektu chętnie będą brali udział w II etapie realizacji programu udoskonalając nabyte umiejętności ale również stworzymy im szansę nabycia nowych. Umożliwimy im przezwyciężanie wielu problemów życia codziennego, spełnienia potrzebę bycia użytecznym i potrzebnym, złamiemy monotonię życia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting