Dzisiaj jest: Poniedziałek
22 Kwietnia 2019
Imieniny obchodzą
Heliodor, Kajus, Leonia, Leonid,
Łukasz, Soter, Strzeżymir, Teodor

Do końca roku zostało 254 dni.
Zodiak: Byk

Odwiedziło nas

Content View Hits : 226206
Wtorek, 06. Maj 2014 10:10
  

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

 

 

 

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

 

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 5 maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Marsz manifestujący solidarność i zrozumienie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, przeszedł 5 maja, ulicami Gryfina.

O godz. 11.00 spod siedziby PSOUU przy ulicy Sprzymierzonych, ruszył marsz podczas którego podopieczni ich rodziny, opiekunowie i terapeuci przeszli ulicami Gryfina rozdając ulotki, kwiaty i informując mieszkańców o tym, że osoby niepełnosprawne intelektualnie widzą, czują i cierpią tak samo jak inni. Dzień Godności jest okazją do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i pokazania barier z którymi wciąż się borykają, dlatego tak istotne są dla nas przejawy społecznej solidarności z osobami niepełnosprawnymi. W marsz włączyli się niepełnosprawni z Goszkowa, Domu Pomocy Społecznej z Nowego Czarnowa i Dębiec oraz osoby reprezentujące instytucje, między innymi: wicestarosta Jerzy Miler, wiceburmistrz Janusz Korżak, wójt gminy Banie Teresa Sadowska, dyrektor PCPR Marianna Kołodziejska-Nowicka, dyrektor GDK Maria Zalewska. Kolorowy orszak zawitał do starostwa powiatowego oraz Urzędu Miasta gdzie złożono petycje z apelem o pomoc w działaniach i pracach zmierzających do zakończenia remontu i adaptacji budynku. Następnie korowód przeszedł na Plac Ks. Barnima i ulicą Bolesława Chrobrego powrócił  na placu WTZ. Po skończonym marszu odbyło się wspólne biesiadowanie, do którego dołączył przewodniczący Rady Miejskiej Mieczysław Sawaryn. Uczestników poczęstowano smacznymi kiełbaskami z grilla. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting