Zadanie współfinansowane ze środków PFRON

Wpływ realizacji projektu „ Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym c.d.” na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych.

 

Osoby z niepełnosprawnościami są zagrożone wykluczeniem społecznym, dlatego niezbędnym jest przeprowadzenie działań mających wpłynąć kompleksowo na ich usamodzielnienie, zarówno poprzez poprawę stanu fizycznego, jak i zwiększenie integracji społecznej, a także zwiększenie poziomu poczucia własnej wartości co umożliwi im pełne uczestnictwo we wszystkich sferach życia.

Realizacja projektu będzie miała wpływ na zwiększenie poczucia samodzielności w wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego (np. zarządzanie własnym czasem, dbanie o higienę , przygotowywanie prostych posiłków) oraz radzenia sobie w sytuacjach potencjalnie stresowych (np. zgubienie się w mieście), dostarczenie beneficjentom niezbędnej wiedzy, która przygotuje ich na otaczające zagrożenia, zarówno w sferze relacji interpersonalnych, jak i zagrożeń zewnętrznych (np. relacje z obcymi dorosłymi osobami), wzmocnienie w beneficjentach poczucia pewności siebie wynikającej z posiadanej wiedzy, naukę współpracy w grupie.

W podejmowanych działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych ważne jest podtrzymywanie i rozwijanie tych umiejętności, które są niezbędne do samodzielnego i aktywnego życia oraz pełnienia ról społecznych. Całokształt podjętych w ramach projektu działań pomoże zmniejszyć deficyty rozwojowe niepełnosprawnych osób, wpłynać na poprawę jakości życia i funkcjonowania naszych podopiecznych oraz ich otoczenia, a w rezultacie przyczynić się do zmniejszenia zjawiska wykluczenia społecznego.

Udzielane formy wsparcia to: terapia zajęciowa, trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej, biblioterapia, hortiterapia,rehabilitacja ruchowa, zajęcia na basenie, hipoterapia, logopedia i psychologia. Beneficjeni z odległych miejscowości i z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się są dowożeni do placówki.