Dzisiaj jest: Poniedziałek
22 Kwietnia 2019
Imieniny obchodzą
Heliodor, Kajus, Leonia, Leonid,
Łukasz, Soter, Strzeżymir, Teodor

Do końca roku zostało 254 dni.
Zodiak: Byk

Odwiedziło nas

Content View Hits : 226203
Aktualności
Poniedziałek, 29. Sierpień 2016 16:28

 

 

  

 

 

 

 

 
Niedziela, 11. Wrzesień 2016 13:39

                                                                                                                                                          

                                                                                                                                           Zadanie współfinansowane

  „Każdy ma prawo do szczęścia                                                                                     przez Powiat Gryfiński

     i swojego miejsca w społeczeństwie”

                                                          Maria Grzegorzewska


„20- lecie WTZ – Niepełnosprawni żyją z pasją

 

W środę (7.09.2016r ) społeczność Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gryfinie obchodziła 20 – rocznicę powstania. Z tej okazji zorganizowano uroczyste obchody w Domu Kultury.

W spotkaniu wzięły udział zaprzyjaźnione osoby współpracujące z naszą placówką oraz byli kierownicy placówki którzy przez lata realizowali program na rzecz osób niepełnosprawnych: Małgorzata Piotrowska, Grażyna Podworska, Wanda Germata - Bejuk

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć pana Starosty Gryfińskiego Wojciecha Konarskiego i Wicestarosty Jerzego Milera, Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino pana Mieczysława Sawaryna oraz Teresy Sadowskiej Wójt Gminy Banie.

Nie zabrakło w tym dniu także przedstawiciela PCPR pana Marcina Bołbota, radnego gminy Gryfino – pana Zdzisława Kmieciaka oraz sekretarz gminy pani Ewy Schnajder.

Swoją obecnością zaszczycili nas dyrektorzy i przedstawiciele szkół - Elżbieta Wnuk Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfinie, Małgorzata Wakuluk i Jerzy Surdacki Dyrekcja Zespołu Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie, Marlena Błaż wychowawczyni klasy 2 A oraz uczniowie  Gimnazjum w Widuchowej.

Świętowali z nami również

Agata Miłek - Dyrektor DPS w Nowym Czarnowie

Monika Drabik – Zastępca Dyrektora GDK

Jan Podleśny - Zastępca Dyrektora OSiR

Urszula Łacny – Wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Józef Błaż – wieloletni sponsor i przyjaciel Stowarzyszenia

Elżbieta Klonowska Prezes Stowarzyszenia „ Pod Dębami”

Siostra Domaralis – Dyrektor DPS w Moryniu

Ewa Chludzińska- Lewczuk Prezes Stowarzyszenia „ Jestem i Pomagam”

Violina Janiszewska założycielka Teatru Bomba Bomba

kadra pracownicza oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Dębcach

kadra pracownicza oraz uczestnicy WTZ z Goszkowa

kadra pracownicza oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie

Uczestnicy WTZ w Gryfinie, członkowie Stowarzyszenia, rodzice

Informację, o uroczystości szerszej społeczności przedstawią Andrzej Kordylasiński Redaktor Naczelny „igryfino” oraz Gazeta Gryfińska.

Rozpoczęcie uroczystości odbyło się wykonaną przez Łukasza Tokarskiego piosenką „ Bóg się mamo nie pomylił”.

Po przywitaniu gości przedstawiono prezentację multimedialną, opowiadającą o historii placówki Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie, wprowadzającej nas wszystkich do przeżywania obchodów XX - lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej. Jak to na jubileuszach zwykle bywa nie obyło się bez podziękowań, życzeń, kwiatów, wręczania słodkości i innych dowodów pamięci złożonych na ręce kierownika WTZ p. Agaty Czajka – Stankiewicz.

Miłą niespodzianką ze strony Zarządu Koła PSOUU było wyróżnienie pracowników, którzy są z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym od wielu lat, wręczając listy gratulacyjne oraz symboliczną różę. Uczestnicy WTZ złożyli podziękowanie terapeutą za ich trud i wysiłek włożony w rozwój swoich podopiecznych. Część artystyczną rozpoczęto od występu podopiecznych WTZ z Gryfina, Teatru Bomba Bomba i uczestników WTZ z Goszkowa. Zebrani goście nagradzali każdy występ gromkimi brawami , co pozwoliło naszym artystom doświadczyć radości, zadowolenia i satysfakcji płynących z wykonania pracy, jaką jest powstałe dzieło.

Dzień ten dla całej społeczności warsztatu był okazją do wspólnych rozmów, poczęstunku i zabawy przy muzyce zespołu ludowego „Borzymianka”. Podczas pikniku można było wziąć udział w zawodach sportowych i warsztatach plastycznych. Każdy uczestnik otrzymał medal, dyplom oraz drobny upominek.

Każdy z nas przeżył ten dzień w indywidualny dla siebie sposób. Były łzy szczęścia i wzruszenia, były żarty i śmiech - świadczy to tylko o jednym – „Dwadzieścia lat, jest dobrym czasem, by szczęście dać i cieszyć się że jesteśmy razem…”.

 

            Prezentacja multimedialna

 

     

 

            

 

          

 

     

 
Sobota, 11. Czerwiec 2016 07:50

 

                   "Zdrowie na końskim grzbiecie"               

                                                                                                    Zadanie współfinansowane ze środków PFRON

 

Realizacja zadania współfinansowanego przez PFRON pn. „ Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym” pozwoliła osobom niepełnosprawnych z powiatu gryfińskiego uczestniczyć w zajęciach z hipoteraii. Zajęcia odbywają się w Gospodarstwie Agroturystycznym S.K w Moryniu.

       Hipoterapia jako naturalna forma rehabilitacji, prowadzona w naturalnym środowisku, w kontakcie z żywym zwierzęciem, jest terapią nastawioną głównie na odbiór bodźców czuciowych , kinestetycznych, daje szansę naprawy zaburzonego rozwoju osoby niepełnosprawnej.

       Wyjazdy do stadniny są organizowane dwa razy w miesiącu w okresie od maja do października. Uczestnicy zajęć korzystają z jazdy konnej, uczestniczą w zajęciach terapeutycznych, które mają na celu oswajanie uczestników z koniem. Osoby niepełnosprawne uczą się również jak pielęgnować te wspaniałe zwierzęta, poprzez aktywne uczestnictwo w czyszczeniu koni. Mają możliwość obcowania z przyrodą, chętni grają w piłkę, inni spacerują obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie, jeszcze inni podglądają zwierzęta  oczekując na swoją kolejkę do jazdy konnej. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych podopiecznych.

 

 

 
Wtorek, 07. Czerwiec 2016 21:49

                                                                                        

                                                                                              Zadanie współfinansowane ze środków PFRON

 

„ Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym”       

 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie w ramach Konkursu XXIV realizuje dwuletni projekt współfinasowany ze środków PFRON pn. „ Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym”

Realizacja projektu trwa od 01.01.2016r do 31.03.2018r. W pierwszym okresie finansowania przewiduje się miesięczną przerwę urlopową. Rekrutacja do projektu odbyła się poprzez kwalifikację uczestników którzy w sposób ciągły uczestniczą w rehabilitacji prowadzonej w ZR-T oraz osoby oczekujące z listy. Ponadto zostało wystosowane do Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej pismo z informacją o prowadzonym naborze osób niepełnosprawnych do projektu.

W trakcie realizacji projektu beneficjenci otrzymują formy wsparcia takie jak: terapia zajęciowa, trening umiejętności samoobsługowych i zaradności życiowej, biblioterapia, hortiterapia, zajęcia logopedyczne, psychologiczne , zajęcia muzyczno- rytmiczne, zajęcia na basenie oraz z hipoterapii.

Zajęcia odbywają się w formie sesji przy wsparciu bezpośrednim oraz pośrednim. Na rzecz beneficjentów prowadzone jest wsparcie przez wolontariuszkę.

W ramach projektu beneficjenci są objęci kompleksową, ciągłą i systematyczną rehabilitacją prowadzoną przez instruktorów terapii zajęciowej, psychologa, logopedy rehabilitanta, mającą na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania . Zajęcia prowadzone przez specjalistów odbywają się z podziałem na grupy i indywidualne.

W projekcie udział bierze 10 osób niepełnosprawnych intelektualnie ze sprzężeniami z powiatu gryfińskiego.

 

 

 
Środa, 06. Lipiec 2016 15:31

 

                         Wycieczka do Berlina

 

Warsztat Terapii Zajęciowej dnia 5 lipca 2016r zorganizował wycieczkę na którą zaprosił uczestników Zespołu Rehabilitacyjno –Terapeutycznego do Ogrodów Świata położonych niedaleko Berlina.

Obecnie na terenie parku jest dziewięć ogrodów świata: chiński, japoński, koreański, z wyspy Bali, chrześcijański, bylinowy, orientalny, renesansowy i labirynty,

Nam udało się zwiedzić Ogród Chiński (Chinesischer Garten) największy tego typu w Europie . W centrum ogrodu znajduje się niewielkie jezioro pokryte nenufarami wokół którego skupione są pawilony, pagody, mosty, murki i rzeźby. Ogromne wrażenie na naszych podopiecznych zrobiły wszechobecne chryzantemy, magnolie i bambusy.

Przejście labiryntu okazało się dużym wyzwaniem dla uczestników wycieczki, często wracaliśmy do punktu który był już wcześniej zaliczony jednak trafić do wyjścia się nam nie udało. Pomoc ochrony było nieoceniona i dzięki nim znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy.

Sam park z alejami i polanami wypełniony jest poza tym klombami , ogromnymi donicami z krzewami. Szumią fontanny – a jest ich w parku czternaście. Są głazy, młyńskie koła… Niedaleko wejścia do parku od ulicy Eisenach ustawiono w alejce – nie tylko dla dzieci – dziesięć kolorowych postaci z bajek Andersena i braci Grimm.

Nasi podopieczni bezbłędnie potrafili nadać tytuły tym bajkom.

Obejrzeliśmy kompleks mieszkalny ze świątyniami, otoczony przyrodą tropikalną w Ogrodzie Balijskim. Natomiast Ogród Seulski zrobił wielkie wrażenie dzięki swemu naturalnemu pejzażowi, podczas gdy Ogród Orientalny przypadł niektórym do gustu dzięki ożywionym fontannom ogrodowym

Zrelaksowani i pełni wrażeń udaliśmy się do centrum Berlina na Aleksanderplatz gdzie zrobiliśmy kilka zdjęć przy Fontannie Przyjaźni. Posililiśmy się w jednej z restauracji i pełni nowych sił witalnych udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Berlina.

Wycieczkę zaliczamy do udanych, była słoneczna pogoda oraz humory dopisały wszystkim uczestnikom podczas całej wycieczki.

 

 

 

 
« PoczątekPoprzedni12345678910DalejOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting