Dzisiaj jest: Wtorek
13 Listopada 2018
Imieniny obchodzą
Arkadiusz, Arkady, Brykcjusz, Eugeniusz,
Jan, Mikołaj, Stanisław, Walentyn

Do końca roku zostało 49 dni.
Zodiak: Skorpion
Aktualności
Poniedziałek, 12. Październik 2015 14:05

       

                                                                                        

                 Zadanie  współfinansowane ze środków PFRON
  przekazanych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego

 

 

Praca w drodze do samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną

             

          Gryfińskie Koło PSOUU od czerwca tego roku realizuje zadanie pn. „Praca w drodze do samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną” współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego. Projektem objętych jest 25 osób. Są to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Kole PSOUU w Gryfinie oraz osoby niepełnosprawne intelektualnie z powiatu gryfińskiego. Celem podjętego zadania jest przygotowanie osób niepełnosprawnych intelektualnie do podjęcia w przyszłości zatrudnienia, zarówno na rynku chronionym, jak i otwartym.

         Założenia projektu realizowane są poprzez szkolenia o szerokiej tematyce dotyczącej pojęcia pracy, zatrudnienia, zasad BHP, ale także współdziałania w grupie czy spędzania wolnego czasu (realizacja szkoleń trwa od sierpnia br.). Kolejnym etapem zadania są praktyki zawodowe, w czasie których beneficjenci projektu będą mieli szansę poznać różne miejsca pracy i specyfikę konkretnych zawodów (realizacja praktyk rozpocznie się w listopadzie br.).

           Już po pierwszych spotkaniach realizowanego zadania, oprócz wielkiego entuzjazmu beneficjentów, nasuwa się ważny wniosek: osoby niepełnosprawne intelektualnie mają ogromną potrzebę bycia „przydatnym społecznie” i często chcą to realizować poprzez podjęcie pracy. Trzeba tylko dać im szansę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wtorek, 01. Wrzesień 2015 15:41

 

   

                                Źródło finansowania projektu

 

            „Hipoterapia - jako naturalna metoda rehabilitacji osób niepełnosprawnych”

 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie 19 sierpnia zorganizowało wyjazd dla 25 osób niepełnosprawnych na hipoterapię w ramach realizacji projektu „Hipoterapia - jako naturalna metoda rehabilitacji osób niepełnosprawnych”.

Dzięki darowiźnie przekazanej przez Fundację PGE – Energia z Serca, mogliśmy zorganizować zajęcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami w Gospodarstwie Agroturystycznym w Moryniu.

-Hipoterapia jest jedną z form usprawniania, która przynosi ogromne korzyści zarówno psycho-emocjonalne (związek człowieka ze zwierzęciem), jak i fizyczne. Pod względem fizycznym hipoterapia ma także dobry wpływ na poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ponadto, poprawia też symetryczne obciążenie kończyn dolnych oraz sprawność stawów kończyn dolnych i górnych.

Uczestnikom hipoterapii zapewniono liczne atrakcje. W trakcie pobytu można było pojeździć konno, wziąć udział w zabawnych konkursach i grach sportowych oraz zjeść grillowane przysmaki.

Wszystko przebiegało w miłej atmosferze. Wolontariusze, którzy towarzyszyli w prowadzeniu zajęć, okazali się niezastąpieni i wyjątkowi.

Wyjazdy na hipoterapię mają za zadanie przyczynić się do poprawy zdrowia, integracji osób niepełnosprawnych.

 

   

 
Piątek, 14. Sierpień 2015 15:36

 

 

  

"Aktywni mimo ograniczeń,

czyli podejmowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych 

z terenu gminy Gryfino”

 

Osoby niepełnosprawne z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie wybrały się dziś do schroniska/ hotelu „Psitułek” w Żórawiach, które znajduje się w spokojnej okolicy, otoczonej ze wszystkich stron lasami i łąkami.

Wcześniej uczestnicy kupili potrzebującym zwierzakom karmę, którą podczas wizyty przekazali pracownikom. Po terenie schroniska oprowadzili nas jego właściciele, pokazując w jakich warunkach żyją zwierzęta. Opowiedzieli nam wiele ciekawych historii na temat przebywających tam zwierząt, a także o zasadach funkcjonowania schroniska.

Ta wizyta to znakomity przykład na to, że warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt – by zaszczepić w osobach niepełnosprawnych jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko.

Następna wizyta w schronisku już niebawem

                                                       Zadanie współfinansowane przez Gminę Gryfino

                  

 
Niedziela, 19. Lipiec 2015 16:38

Żyj aktywnie poprzez turystykę z mapą i kompasem             

                                                                                                Zadanie współfinansowane

                                                                                                   przez Powiat Gryfiński  

       

" Żyj aktywnie poprzez turystykę z mapą i kompasem " - pod takim hasłem 13 lipca 2015r przebiegał rajd, który został zorganizowany dla osób niepełnosprawnych intelektualnie z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Gryfinie. Miejscem realizacji zadania był Ogród Dendrologiczny w Glinnej.

Zależało nam na propagowaniu zarówno miejsc (także tras), jak i sposobów na aktywne spędzanie czasu wolnego. Pokazaliśmy niepełnosprawnym jak sprawnie wędrować przy pomocy mapy i kompasu.

Przygodowy rajd na orientację – czyli mapa, kompas i przygoda to również zadania do wykonania, zagadki, punkty kontrolne do odnalezienia.

Drużyny były wyposażone w mapki z naniesionymi na niej punktami kontrolnymi. W kilku punktach kontrolnych na uczestników czekały zadania do wykonania, które były premiowane adekwatnie do jakości i czasu wykonania. Uczestnicy, którym udało się w danym limicie czasowym zaliczyć wszystkie punkty kontrolne i wykonać wszystkie zadania na trasie zdobyły miano TROPICIELA. Wszystkim uczestnikom rajdu wręczono medale, dyplomy i nagrody pocieszenia.

Najaktywniejszy TROPICIEL, który wykazał się również dużą wiedzą na temat przyrody otrzymał atrakcyjną nagrodę rzeczową.

Po zakończeniu rajdu, przy ognisku odbyło się pieczenie kiełbasek i śpiewanie piosenek biesiadnych.

     

 

 
Środa, 01. Lipiec 2015 14:05

 

 

” Wycieczka Integracyjna – Zakopane - Przetrwanie i Samorządność”

 

 

Osoby niepełnosprawne z Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryfinie w dniach 22.06. – 26.06.2015 r. przebywały na obozie przetrwania i samorządności.

W przedsięwzięciu wzięło udział 20 osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz kadra terapeutyczna.

Na bazę noclegową wybrano pensjonat Willa Swoboda 1 w Zakopanem, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w pokojach 2,3 i 4 osobowych.
Uczestnikom wycieczki zapewniono atrakcyjny program, który w sposób znaczący nie tylko wspierał rozwój intelektualny i fizyczny osób niepełnosprawnych, proces rehabilitacji, ale także dawał możliwości relaksu i wypoczynku.

Poprzez zaplanowane przez kadrę sytuacje, niepełnosprawni intelektualnie uczestnicy obozu
w maksymalny sposób – biorąc pod uwagę ich indywidualne stopnie niepełnosprawności
i upośledzenia umysłowego – zaspokajali swoje podstawowe potrzeby życiowe, opanowywali czynności dnia codziennego, organizowali się w małej i większej grupie, dzielili między siebie zadania i funkcje, ponosili odpowiedzialność za ich realizację.

Celem wycieczki było m.in.

• Nauka samodzielności, a także przełamywanie stereotypów i pokonywanie własnych słabości, rozbudzanie umiejętności współpracy poprzez rozwiązywanie codziennych problemów bez wsparcia opiekunów.

• Zdobywanie przez osoby niepełnosprawne wiedzy i umiejętności poprzez własne doświadczenia oraz obserwacje górskich okolic.
• Aktywny wypoczynek.
• Zapoznanie z bogactwem świata przyrody.

• Zapewnienie pełnej regeneracji sił fizycznych i psychicznych.

• Terapia klimatyczna, zapewnienie wypoczynku w zdrowym klimacie.

Program:

22.06.2015

Podróż rozpoczęliśmy o godz. 5.00  sprzed budynku Starostwa Powiatowego. Przyjazd do pensjonatu został zaplanowany na godz. 15.00-16.00. Jednak ze względu na nieprzewidziane sytuacje na trasie został przedłużony do godz. 20.00.Po drodze podziwialiśmy lotnisko w Balicach, startujące i lądujące samoloty.Po zakwaterowaniu i spożyciu posiłku wytrwali udali się na pieszą wycieczkę na Krupówki.

 

 

23.06.2015r

Dzień dzisiejszy rozpoczął się niesprzyjającą pogodą. Padający deszcz spowodował, że wycieczkę w góry zamieniliśmy na pobyt w Termach w miejscowości Szaflary.

Baseny termalne były znakomitą atrakcją i miejscem wypoczynku dla uczestników obozu.

O godz. 15.00 wróciliśmy busami do pensjonatu, gdzie czekał na nas gorący obiad.

W godzinach popołudniowych podzieliliśmy się na grupy, przez co mogliśmy spędzać czas według własnych upodobań, jedni udali się na Krupówki po zakup pamiątek, inni na terenie ośrodka mogli zagrać w ping ponga lub relaksować się na świeżym powietrzu.

  

  

 

24.06.2015r

Tego dnia po śniadaniu zwiedziliśmy skocznię, odważni pojechali wyciągiem krzesełkowym na szczyt skoczni, skąd można było podziwiać piękne widoki.

Następnie udaliśmy się na szlak prowadzący do Białego Potoku.

Do Doliny Białego doszliśmy drogą pod Reglami, zaczynając po prawej stronie Wielkiej Krokwi. Dolina Białego jest mała, ale bardzo przyjemna. Szliśmy wzdłuż płynącego Białego Potoku, który tworzy kaskady i małe wodospady. Po przekroczeniu kilku mostków doszliśmy do końcowego, większego od pozostałych wodospadu . Chwila odpoczynku i powrót do pensjonatu.

Wróciliśmy na obiadokolację, pełni wrażeń i niezapomnianych przeżyć.

Po kolacji została zorganizowana dyskoteka dla uczestników wycieczki.

 

25.06.2015

O godz. 8.00 zjedliśmy śniadanie i autokarem pojechaliśmy do Sromowców Kąty aby spłynąć tratwami po Przełomie Dunajca. Pogoda była słoneczna, co umożliwiło nam podziwiać wspaniałe widoki górskie. Trasa spływu wiodła przez niezwykle malownicze zakątki Pienińskiego Parku Narodowego. Spływ zakończyliśmy w Szczawnicy.

Była to jedna z największych atrakcji naszego pobytu.

Wróciliśmy na obiad, który podano nam o godz. 16.00

Pozostały czas do kolacji został zorganizowany przez terapeutki w sposób umożliwiający uczestnikom relaks i wypoczynek oraz zaspokojenie własnych potrzeb uczestników.

  

  

26.06.2015

Dzień rozpoczęliśmy bardzo wczesną pobudką, spożyciem śniadania i przygotowaniem się do długiej wędrówki.

Wynajętymi busami udaliśmy się do Doliny Chochołowskiej.

Trasę 4,5 km przejechaliśmy kolejką turystyczną, pozostałe 4,5 km silni i wytrwali przeszli pieszo do Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Mniej sprawni przejechali bryczką, co okazało się również nie małą atrakcją. Po krótkim odpoczynku i spożyciu suchego prowiantu zaczęliśmy wracać do stacji początkowej.

Długa trasa sprzyjała podziwianiu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szum górskich drzew, urokliwe widoki, pasące się owieczki, rekompensowały trudy wspinaczki.

 

 

Na godz. 14.00 przewidziany był obiad, po którym uczestnicy wycieczki zostali wykwaterowani. O godz.15.30 wyjechaliśmy w drogę powrotną do Gryfina. Bez utrudnień dotarliśmy na miejsce około godz. 2.00.

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Zakopanego dostarczyła osobom niepełnosprawnym niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy na temat tego urokliwego zakątka Polski.

 

                   

 

 

 

 

 
« PoczątekPoprzedni12345678910DalejOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting