Dzisiaj jest: Wtorek
13 Listopada 2018
Imieniny obchodzą
Arkadiusz, Arkady, Brykcjusz, Eugeniusz,
Jan, Mikołaj, Stanisław, Walentyn

Do końca roku zostało 49 dni.
Zodiak: Skorpion
Aktualności
Aktualności
Czwartek, 07. Maj 2015 11:42

      Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną               

                               Neptunalia 2015                                           Zadanie  współfinansowane

                                                                                                           przez Powiat Gryfiński.

 

Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryfinie 5 maja 2015r. obchodziło Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, w tym roku pod nazwą ”Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną - Neptunalia 2015”. Obchody służyły integracji społecznej osób z upośledzeniem umysłowym, prezentacji ich dorobku artystycznego i wkładu w życie kulturalne powiatu gryfińskiego, a także przybliżyły mieszkańcom środowisko osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz promocję działań na rzecz tego środowiska.            

Gryfiński Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczął się na placu Warsztatu Terapii Zajęciowej, na którym zgromadziły się licznie osoby niepełnosprawne i zaproszeni goście, min. Dyrektor PCPR Marianna Kołodziejska – Nowicka, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Kasprzyk, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Grzegorz Jastrowicz, Kierownik Referatu Spraw Społecznych Barbara Lefik oraz przedstawiciele zaproszonych Stowarzyszeń. Kolorowy pochód prowadzony przez Kapelę Ludową ”Borzymianka” przeszedł pod budynek Starostwa Powiatowego i tam na ręce Starosty Gryfińskiego uczestnicy WTZ przekazali petycję z prośbą o pomoc w tworzeniu kompleksowego systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, w budynku przy ulicy Szczecińskiej 33 w Gryfinie.

Następnie kolejnymi ulicami, trzymając w ręku pomarańczowe baloniki i kolorowe kwiaty pochód udał się na nabrzeże, gdzie przywitał ich swoją obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn. Przy zmiennej pogodzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Na scenie wystąpiły osoby niepełnosprawne oraz pełnosprawni uczniowie szkół gryfińskich. Odbył się przegląd piosenki marynistycznej, którego uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami i gadżetami, przekazanymi przez Starostwo Powiatowe w Gryfinie.

Każdy uczestnik mógł zaprezentować swoje zdolności malarskie biorąc udział w Warsztatach Plastycznych, popływać żaglówką po Regalicy pod okiem instruktora MKS Hermes Józefa Figlarza, uczestniczyć w konkurencjach sportowych przeprowadzonych przez Ludowy Związek Sportowy z Gryfina.

W uroczystościach wzięli udział:

uczniowie Szkoły Podstawowa nr 1 i 2 z Gryfina, Warsztat Terapii Zajęciowej z Goszkowa, Dom Pomocy Społecznej z Morynia i Dębców, Środowiskowy Dom Samopomocy z Milęcina, Teatr Bomba Bomba z Gryfina oraz Warsztat Terapii Zajęciowej i Zespół Rehabilitacyjno- Terapeutyczny z Gryfina.

Stowarzyszenie ukazuje osoby niepełnosprawne intelektualnie, jako te zasługujące na szacunek i godne miejsce w społeczeństwie, zwraca uwagę na poszanowanie ich  praw. Organizatorzy pragnęli wskazać, jak bardzo konieczne są działania dla wyrównywania szans tych osób, polegające przede wszystkim na dostępie do edukacji, szkoleń, pracy i indywidualnego wsparcia w aktywnym, samodzielnym życiu.

            Stowarzyszenie organizując imprezę miejską chciało włączyć do uczestnictwa środowisko osób pełnosprawnych, tworząc płaszczyznę do wspólnych działań obu środowisk i przyczyniając się do normalizacji życia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w społeczeństwie.

            Chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom, że są wśród nich osoby niepełnosprawne intelektualnie, które w tym dniu szczególnie pragną zaznaczyć swoją obecność. 

 

 

 

 
Środa, 22. Kwiecień 2015 20:40

 

  neptunalia2

 
Środa, 18. Marzec 2015 23:11

 

   Prace wielkanocne uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.

 

 

 
Wtorek, 17. Luty 2015 19:49

 

                                          Bal Charytatywny 2015

 

W sobotę w sali konferencyjno-gastronomicznej „Wodnik” Lions Club z Gryfina zorganizował bal charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych z koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. I tak jak nakazuje zapustowa tradycja, czas karnawałowego szaleństwa, winien być też czasem wyjątkowej szczodrości. Licytowano przekazane przedmioty, sprzedawano prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Bale Lionów już na dobre wpisały się w tradycję Gryfina. Mają stałe grono gości, wśród których są władze samorządowe, radni, wielu ludzi biznesu oraz przedstawicieli wolnych zawodów.  Co roku pojawiają się nowe osoby, które przyłączają się do grupy darczyńców na rzecz potrzebujących.

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont i adaptację budynku przy ulicy Szczecińskiej 33 w Gryfinie.

Zarząd Koła PSOUU serdecznie dziękuje wszystkim osobom za wsparcie, życzliwość i bezinteresowną pomoc okazaną podczas balu charytatywnego.

 

 

 

   

 
Czwartek, 15. Styczeń 2015 21:23

 

 

 
« PoczątekPoprzedni12345678910DalejOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting