Dzisiaj jest: Wtorek
13 Listopada 2018
Imieniny obchodzą
Arkadiusz, Arkady, Brykcjusz, Eugeniusz,
Jan, Mikołaj, Stanisław, Walentyn

Do końca roku zostało 49 dni.
Zodiak: Skorpion
Aktualności
Poniedziałek, 15. Wrzesień 2014 19:39

 

                                                                                                    

 

                                Piknik –„ Miasteczko Integracyjne”

    

Dnia 13 września 2014r. na Stadionie Miejskim e Gryfinie odbyła się VIII już edycja imprezy pod nazwą „Piknik – Miasteczko Integracyjne”, zorganizowana przez gryfińskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, skierowana do osób niepełnosprawnych intelektualnie z województwa zachodniopomorskiego oraz do mieszkańców powiatu gryfińskiego.  Udowodniono po raz kolejny, że o integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie z lokalną społecznością, nie tylko się mówi, ale się jej po prostu doświadcza. Zamierzeniem organizatorów było, aby ten dzień stał się spotkaniem mieszkańców z osobą niepełnosprawną intelektualnie i dał chociaż namiastkę tej radości, której doświadczają osoby na co dzień przebywające z osobami niepełnosprawnymi.  Jednocześnie było to podziękowanie ze strony przedstawicieli Koła dla lokalnych władz i mieszkańców naszego miasta za okazywane serce i pomoc w realizowaniu  marzeń.                                                                                                                                          

Impreza rozpoczęła się o godz. 12.00 zawodami sportowymi dla osób niepełnosprawnych, w której brali udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Szczecina, Goszkowa, Gryfina, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy ze Szczecina oraz uczniowie klasy integracyjnej ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gryfinie. Cały czas do zabawy zagrzewała wokalistka Natalia Tuszyńska ze Świnoujścia. Na scenie pojawiła się również Kapela Ludowa „Borzymianka”, gimnastyczki z Klubu Sportowego „Hermes”, Zespół Taneczny  „Step by Step”.

 O godz. 14.00 nastąpiło oficjalne otwarcie, Kuba Kasprzyk w imieniu organizatorów przywitał przedstawicieli lokalnych władz i zaprzyjaźnionych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino – Henryka Piłata, zastępcę burmistrza  - Janusza Korżaka, Wicestarostę Gryfińskiego – Jerzego Milera, Głównego Specjalistę w Biurze Urzędu Marszałkowskiego – Rafała Stańczuka, Dyrektor PCPR w Gryfinie – Mariannę Kołodziejską – Nowicką, kierownika OPS w Starym Czarnowie – Elżbietę Adrabińską, Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – Grzegorza Jastrowicza, Przewodniczącą Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Powiecie Gryfińskim – Alinę Leończyk, Radnego Rady Miejskiej w Gryfinie – Eugeniusza Kuduka, Członka Zarządu Powiatu – Jana Podleśnego z żoną, Specjalistę do Spraw Komunikacji Zewnętrznej PGE – Sylwię Korczak, Prezes Stowarzyszenia Amazonek „Ewa” w Gryfinie – Ewę Olejarz, Prezes Stowarzyszenia „Jestem i Pomagam” – Ewę Chludzińską – Lewczuk, właścicielkę Salonu Sukien Ślubnych w Gryfinie, przy ul. Szczecińskiej 56 – Krystynę Wardak oraz członków PSOUU, koło w Gryfinie, pracowników OPS w Starym Czarnowie, wolontariuszy.

Głównym punktem programu był pokaz sukien ślubnych w wykonaniu uczestników WTZ w Gryfinie i Goszkowie, zrealizowany dzięki uprzejmości Krystyny Wardak, właścicielki Salonu Sukien Ślubnych w Gryfinie, przy ul. Szczecińskiej 56. Kolejne atrakcje również przyciągnęły wielu entuzjastów: występy artystyczne osób niepełnosprawnych intelektualnie, konkursy „Jaka  to melodia”, „karaoke”.  Na koniec do tańca zagrał Andrzej Lizurej.

Imprezie towarzyszyły: warsztaty plastyczne i rękodzieła, pokazy sprzętu Straży Miejskiej i Straży Pożarnej, przejazd motocykli Clubu WATAHA, malowanie twarzy, trampolina, zamek dmuchany, wystawa prac osób niepełnosprawnych, wystawa  dorobku lokalnych stowarzyszeń i instytucji.

Zadanie współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych za pośrednictwem Województwa  Zachodniopomorskiego

 

 

 

 

 

 

 

 
Czwartek, 04. Wrzesień 2014 16:30

 

 

              

Wyjazd rekreacyjny – „ Stawiamy na aktywność”

 

            

Osoby niepełnosprawne z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie 1 września 2014 wyjechały na wycieczkę nad Morze Bałtyckie  do Międzywodzia.

Zaplanowane wydarzenie miało charakter  rekreacyjno - sportowy.

Celem wyjazdu była przede wszystkim aktywizacja społeczna,  oraz zdrowotna osób niepełnosprawnych.  Popularyzacja turystyki mająca wpływ na doskonalenie sprawności fizycznych i psychofizycznych na rzecz osób niepełnosprawnych oraz przełamanie „barier” z jakimi spotykają się osoby sprawne jak i niepełnosprawne.

Cel osiągnięto  poprzez wykorzystywanie różnorodnych instrumentów aktywizacyjnych, dostosowywanych do indywidualnych potrzeb uczestników.

Wspólne przebywanie w czasie wolnym jest doskonałym sposobem na integrację, przekazanie w warunkach zabawy wartości wychowawczych i specyficznych umiejętności w zakresie gier, zabaw  ruchowych i inicjacja sportu.                                                                                                                                                               

Wynajętym autokarem  Firmy „Czarter” o godz. 7.30 wyjechaliśmy nad morze gdzie dotarliśmy w niespełna dwie godziny. 

Pierwsze zaplanowane zajęcia to spacer z kijkami Nordic Walking po pięknej  plaży. 

Wszyscy bardzo chętnie wędrowali wsłuchując się w szum morza.

Lekko strudzeni, zrobiliśmy sobie przerwę na moczenie nóg w morzu, i kąpiel słoneczną.

Terapeuci zorganizowali uczestnikom wycieczki wiele konkurencji sportowych min. biegi, grę w piłkę plażową, budowę zamku z piasku. 
W Ośrodku Rehabilitacyjnym „ Grażyna” zjedliśmy obiad, po którym  zainteresowani  wypożyczyli gokardy i rowery, na których wyruszyli w teren zwiedzając ciekawe zakątki miejscowości nadmorskiej. Pozostali uczestnicy wyruszyli pieszo do pobliskiego Dziwnówka gdzie zaopatrzyli się w pamiątki.

Za wytrwałość i dobry humor właściciel Ośrodka zafundował osobom niepełnosprawnym puchary lodowe.
Około godziny 18.00 wyruszyliśmy w podróż powrotną wstępując po drodze  do Międzyzdrojów, gdzie mogliśmy pospacerować  Aleją Gwiazd.

 

 

 

 

 

 
Piątek, 22. Sierpień 2014 12:46

  

                                       Zadanie współfinansowane ze środków PFRON przekazanych   

                             za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego

 


 

 

 

                                                                                         

                                                                                   Zadanie współfinansowane przez Gminę Gryfino

                                                                             

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie przystąpiło do realizacji zadania zleconego  pn. „ Aktywni mimo ograniczeń, czyli zagospodarowanie czasu wolnego osób niepełnosprawnych  z terenu gminy Gryfino” współfinansowanego ze środków Gminy Gryfino.

 

Hipoterapia

 

Podczas lipcowego wyjazdu na hipoterapię do Gospodarstwa Agroturystycznego  w  Moryniu, osoby niepełnosprawne zostały oprowadzone po terenie stadniny. Pan Maciejewko przedstawił uczestnikom hipoterapii miejsca, w których konie mieszkają, pokazał co lubią najbardziej jeść oraz zapoznał ze sposobami dbania o higienę konia. Po krótkiej pogadance i nakarmieniu konia kawałkami chleba, rozpoczęła się jazda konna. Na spotkaniu dodatkową atrakcją było ognisko i pyszne pieczone kiełbaski, które  zjedzono z wielką przyjemnością.  Podczas jazdy konnej osoby niepełnosprawne rozwijały sprawność ruchową, kształtowały wrażliwość na otaczającą przyrodę, doskonaliły koncentrację uwagi oraz zapoznały się ze sposobami obchodzenia się z koniem – zachowania bezpieczeństwa w kontakcie z tak dużym zwierzęciem.

Nasz wyjazd został przygotowany tak, by każdy znalazł coś dla siebie i mógł skorzystać z dobroczynnego wpływu jazdy konnej na organizm i samopoczucie.

 

 

 

 

 
Poniedziałek, 07. Lipiec 2014 17:32

                                                                                                  

 

                                        " ZABYTKI NA SZLAKACH WARMII I MAZUR” 

    

W poniedziałek 30 czerwca 2014 wyruszyliśmy na pięciodniową wycieczkę na Mazury, którą współfinansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W wyjeździe wzięły udział osoby niepełnosprawne z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Gryfina, Panie terapeutki i opiekunowie. Podróż rozpoczęliśmy o godz. 5.00  sprzed budynku Starostwa Powiatowego. Po drodze odwiedziliśmy zamek krzyżacki w Malborku, gdzie wraz z Panią Przewodniczką udaliśmy się na zwiedzanie tego zabytkowego miejsca. Około godziny 18.00. dotarliśmy do  Świętej Lipki do Domu Pielgrzyma, tu mieliśmy zapewniony nocleg i wyżywienie.

Drugi dzień naszej wyprawy rozpoczęliśmy uczestnictwem we Mszy Świętej w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce. Wysłuchaliśmy koncertu organowego i zaopatrzyliśmy się w pamiątki. Po południu pojechaliśmy do Kętrzyna, miasta położonego na północnym skraju województwa warmińsko-mazurskiego. Znaleźliśmy tam wiele ciekawych budowli i kamienic, między innymi zjawiskowy neogotycki budynek starostwa powiatowego, zamek krzyżacki, Kościół obronny Św. Jerzego. W drodze powrotnej zawitaliśmy do Mazurolandii, parku atrakcji położonego w okolicy Gierłoży k. Kętrzyna. Połączyliśmy świetną zabawę z poznawaniem zabytków, kultury i historii regionu warmińsko-mazurskiego. Znajdują się tam miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur, Park Militariów, grodzisko rycerskie, Park Rozrywki. Mieliśmy moc atrakcji m.in. strzelanie z łuku, przejażdżka kolejką, strzelanie z karabinku do tarczy.

Trzeci, dzień wycieczki spędziliśmy w Mikołajkach i Mrągowie. Tutaj pogoda nas nie rozpieszczała. Dużą atrakcją był rejs statkiem spacerowym po jeziorze Mikołajskim i Śniardwy.

W Mrągowie byliśmy na molo i skwerku Jana Pawła II. Kapryśna pogoda nie pozwoliła nam zwiedzić Mrongoville – western city, ale zapewnieni mnóstwem atrakcji udaliśmy się następnego dnia. Miasteczko westernowe Mrongoville to wspaniała zabawa, niezapomniane przeżycia i wiele atrakcji, i tak; mogliśmy zobaczyć pojedynek kowbojski, pokazy  iluzjonisty, kino 5D, strzelanie z łuku.   

W czwartym dniu pobytu, interesujące dla uczestników wycieczki okazało się miasteczko Reszel i znajdujący się tam zamek, który owiany jest tajemniczą legendą o pięknej kobiecie, posądzonej o czary. Cała grupa, pokonując mnóstwo schodków, dzielnie wspięła się na szczyt wieży zamku, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i okolic.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Św. Lipki, tam czekał na Nas cieplutki pysznie wyglądający obiadek, no i tak też smakował. Wieczorem czekała na naszych podopiecznych kolejna atrakcja - dyskoteka na której  tańczyliśmy i bawiliśmy się przez kilka godzin.

Dzień piąty to dzień powrotu, pakowanie walizek , ostatnie zakupy i pożegnanie.

W drodze powrotnej do Gryfina zwiedziliśmy Pelpin a w  nim Bazylikę Katedralną.

Tak minął cały nasz wyjazd. Można rzecz, że postawa Uczestników przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wszyscy byli bardzo zorganizowani, samodzielni, otaczali się wzajemną opieką. Zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do domu. Z taką ekipą można planować dalsze wyjazdy bo wyjazdy z nimi to czysta przyjemność. BRAWO !!!

 

więcej zdjęć...
 
« PoczątekPoprzedni12345678910DalejOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting