Dzisiaj jest: Piątek
27 Maja 2022
Imieniny obchodzą
Beda, Izydor, Jan, Juliusz, Lucjan,
Magdalena, Radowit

Do końca roku zostało 219 dni.
Zodiak: Bliźnięta
PSONI Gryfino

         

 
Poniedziałek, 09. Styczeń 2017 19:48

Zespół Rehabilitacyjno - Terapeutyczny                           

                                                                                                          Zadanie współfinansowane ze środków PFRON

 

 

Zbliża się zakończenie pierwszego okresu realizacji w ramach Konkursu XXIV zadania współfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn: : „Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym”

Kluczowym elementem projektu jest prowadzona w sposób ciągły i systematyczny rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami będącymi uczestnikami Zespołu Rehabilitacyjno- Terapeutycznego.

Zespół terapeutyczny w ZR-T składa się nie tylko z instruktorów terapii. Tworzą go również psycholog, rehabilitant, logopeda i muzykoterapeuta. Podopieczni każdego dnia mają zapewnioną rehabilitację, mającą na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania. Zajęcia prowadzone są z podziałem na grupy i indywidualne, co przyczynia się do zwiększenia samodzielności, zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń w określonych sferach życia.

Podczas poszczególnych zajęć odnajdywane są i rozwijane talenty uczestników. Zajmują się m.in. tworzeniem ramek do zdjęć, dekoracji, malowaniem ceramiki, witraży, ogrodnictwem. Prowadzona jest również muzykoterapia, biblioterapia, a także edukacja podtrzymująca umiejętności szkolne. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia na basenie i hipoterapia. Zadbano o dostarczenie rozrywki w czasie wolnym, przykładem są organizowane co jakiś czas dyskoteki, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Beneficjenci chętnie uczestniczą w zajęciach z treningu samoobsługi i zaradności życiowej, które mają na celu kształtowanie umiejętności potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu. W ramach treningu uczestnicy uczą się wykonywania podstawowych prac domowych tj. sprzątanie, zmywanie, zamiatanie itp.. Poznają obsługę sprzętu AGD oraz zasady zdrowego żywienia i przestrzegania higieny w kuchni.

Głównym celem prowadzonych zajęć w ramach projektu jest wszechstronny rozwój osoby niepełnosprawnej. Wszystkie zadania proponowane podczas zajęć są opracowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników .
Projekt realizowany jest od 01 stycznia 2016r do 31 marca 2017r.

 

        

 

 
Piątek, 11. Listopad 2016 16:46

Rozdano Bociany

W kategorii najlepsza INICJATYWA SPOŁECZNA

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Gryfinie otrzymało nominację jako organizacja wspierająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodziny. Od wielu lat prowadzi dwie placówki pobytu dziennego, w których podopieczni otrzymują codzienną możliwość uczestnictwa w życiu społecznym pod opieką wykwalifikowanej kadry. Stowarzyszenie organizuje również niepełnosprawnym wycieczki, festyny, wystawy, koncerty oraz zajęcia na basenie i hipoterapię. Zarząd i członkowie stowarzyszenia swoje funkcje i działania wykonują społecznie.

 

 
Sobota, 08. Październik 2016 18:03

 

          Relaks w  Międzyzdrojach

 

Na pożegnanie lata zorganizowano uczestnikom placówek PSOUU wycieczkę do Międzyzdrojów. Nie zawsze pogoda nad naszym polskim morzem dopisuje dlatego zamiast plażowania poświęciliśmy czas na zwiedzanie. Już na początku pobytu udaliśmy się do Muzeum Figur Woskowych. Można tam było zobaczyć postacie bajkowe, historyczne i znane nie tylko sławy polskie ale i zagraniczne. Uczestnicy wycieczki bardzo chętnie fotografowali się z wybranymi przez siebie postaciami. Później poszliśmy w stronę Alei Gwiazd, gdzie znajdują się odciśnięte dłonie znanych osobistości. Strudzeni mogli usiąść na ławeczce obok Gustawa Holoubka, do którego często przysiadali się inni turyści. Dalej dla relaksu i odpoczynku udaliśmy się na mola i plażę. Mogliśmy podziwiać w tym dniu wzburzone morze.

Na chwilę wyszło słoneczko, odważniejsi udali się czym prędzej sprawdzić temperaturę wody w Bałtyku, poleżeliśmy na plaży i pospacerowaliśmy brzegiem Bałtyku.

Pobyt w Międzyzdrojach należy zaliczyć do udanych tym bardziej, że wszystkim uczestnikom wycieczki dopisywał humor.

 

  

 
Niedziela, 11. Wrzesień 2016 13:39

                                                                                                                                                          

                                                                                                                                           Zadanie współfinansowane

  „Każdy ma prawo do szczęścia                                                                                     przez Powiat Gryfiński

     i swojego miejsca w społeczeństwie”

                                                          Maria Grzegorzewska


„20- lecie WTZ – Niepełnosprawni żyją z pasją

 

W środę (7.09.2016r ) społeczność Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gryfinie obchodziła 20 – rocznicę powstania. Z tej okazji zorganizowano uroczyste obchody w Domu Kultury.

W spotkaniu wzięły udział zaprzyjaźnione osoby współpracujące z naszą placówką oraz byli kierownicy placówki którzy przez lata realizowali program na rzecz osób niepełnosprawnych: Małgorzata Piotrowska, Grażyna Podworska, Wanda Germata - Bejuk

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć pana Starosty Gryfińskiego Wojciecha Konarskiego i Wicestarosty Jerzego Milera, Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino pana Mieczysława Sawaryna oraz Teresy Sadowskiej Wójt Gminy Banie.

Nie zabrakło w tym dniu także przedstawiciela PCPR pana Marcina Bołbota, radnego gminy Gryfino – pana Zdzisława Kmieciaka oraz sekretarz gminy pani Ewy Schnajder.

Swoją obecnością zaszczycili nas dyrektorzy i przedstawiciele szkół - Elżbieta Wnuk Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfinie, Małgorzata Wakuluk i Jerzy Surdacki Dyrekcja Zespołu Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie, Marlena Błaż wychowawczyni klasy 2 A oraz uczniowie  Gimnazjum w Widuchowej.

Świętowali z nami również

Agata Miłek - Dyrektor DPS w Nowym Czarnowie

Monika Drabik – Zastępca Dyrektora GDK

Jan Podleśny - Zastępca Dyrektora OSiR

Urszula Łacny – Wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Józef Błaż – wieloletni sponsor i przyjaciel Stowarzyszenia

Elżbieta Klonowska Prezes Stowarzyszenia „ Pod Dębami”

Siostra Domaralis – Dyrektor DPS w Moryniu

Ewa Chludzińska- Lewczuk Prezes Stowarzyszenia „ Jestem i Pomagam”

Violina Janiszewska założycielka Teatru Bomba Bomba

kadra pracownicza oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Dębcach

kadra pracownicza oraz uczestnicy WTZ z Goszkowa

kadra pracownicza oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie

Uczestnicy WTZ w Gryfinie, członkowie Stowarzyszenia, rodzice

Informację, o uroczystości szerszej społeczności przedstawią Andrzej Kordylasiński Redaktor Naczelny „igryfino” oraz Gazeta Gryfińska.

Rozpoczęcie uroczystości odbyło się wykonaną przez Łukasza Tokarskiego piosenką „ Bóg się mamo nie pomylił”.

Po przywitaniu gości przedstawiono prezentację multimedialną, opowiadającą o historii placówki Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie, wprowadzającej nas wszystkich do przeżywania obchodów XX - lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej. Jak to na jubileuszach zwykle bywa nie obyło się bez podziękowań, życzeń, kwiatów, wręczania słodkości i innych dowodów pamięci złożonych na ręce kierownika WTZ p. Agaty Czajka – Stankiewicz.

Miłą niespodzianką ze strony Zarządu Koła PSOUU było wyróżnienie pracowników, którzy są z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym od wielu lat, wręczając listy gratulacyjne oraz symboliczną różę. Uczestnicy WTZ złożyli podziękowanie terapeutą za ich trud i wysiłek włożony w rozwój swoich podopiecznych. Część artystyczną rozpoczęto od występu podopiecznych WTZ z Gryfina, Teatru Bomba Bomba i uczestników WTZ z Goszkowa. Zebrani goście nagradzali każdy występ gromkimi brawami , co pozwoliło naszym artystom doświadczyć radości, zadowolenia i satysfakcji płynących z wykonania pracy, jaką jest powstałe dzieło.

Dzień ten dla całej społeczności warsztatu był okazją do wspólnych rozmów, poczęstunku i zabawy przy muzyce zespołu ludowego „Borzymianka”. Podczas pikniku można było wziąć udział w zawodach sportowych i warsztatach plastycznych. Każdy uczestnik otrzymał medal, dyplom oraz drobny upominek.

Każdy z nas przeżył ten dzień w indywidualny dla siebie sposób. Były łzy szczęścia i wzruszenia, były żarty i śmiech - świadczy to tylko o jednym – „Dwadzieścia lat, jest dobrym czasem, by szczęście dać i cieszyć się że jesteśmy razem…”.

 

            Prezentacja multimedialna

 

     

 

            

 

          

 

     

 
Poniedziałek, 29. Sierpień 2016 16:28

 

 

  

 

 

 

 

 
Środa, 06. Lipiec 2016 15:31

 

                         Wycieczka do Berlina

 

Warsztat Terapii Zajęciowej dnia 5 lipca 2016r zorganizował wycieczkę na którą zaprosił uczestników Zespołu Rehabilitacyjno –Terapeutycznego do Ogrodów Świata położonych niedaleko Berlina.

Obecnie na terenie parku jest dziewięć ogrodów świata: chiński, japoński, koreański, z wyspy Bali, chrześcijański, bylinowy, orientalny, renesansowy i labirynty,

Nam udało się zwiedzić Ogród Chiński (Chinesischer Garten) największy tego typu w Europie . W centrum ogrodu znajduje się niewielkie jezioro pokryte nenufarami wokół którego skupione są pawilony, pagody, mosty, murki i rzeźby. Ogromne wrażenie na naszych podopiecznych zrobiły wszechobecne chryzantemy, magnolie i bambusy.

Przejście labiryntu okazało się dużym wyzwaniem dla uczestników wycieczki, często wracaliśmy do punktu który był już wcześniej zaliczony jednak trafić do wyjścia się nam nie udało. Pomoc ochrony było nieoceniona i dzięki nim znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy.

Sam park z alejami i polanami wypełniony jest poza tym klombami , ogromnymi donicami z krzewami. Szumią fontanny – a jest ich w parku czternaście. Są głazy, młyńskie koła… Niedaleko wejścia do parku od ulicy Eisenach ustawiono w alejce – nie tylko dla dzieci – dziesięć kolorowych postaci z bajek Andersena i braci Grimm.

Nasi podopieczni bezbłędnie potrafili nadać tytuły tym bajkom.

Obejrzeliśmy kompleks mieszkalny ze świątyniami, otoczony przyrodą tropikalną w Ogrodzie Balijskim. Natomiast Ogród Seulski zrobił wielkie wrażenie dzięki swemu naturalnemu pejzażowi, podczas gdy Ogród Orientalny przypadł niektórym do gustu dzięki ożywionym fontannom ogrodowym

Zrelaksowani i pełni wrażeń udaliśmy się do centrum Berlina na Aleksanderplatz gdzie zrobiliśmy kilka zdjęć przy Fontannie Przyjaźni. Posililiśmy się w jednej z restauracji i pełni nowych sił witalnych udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Berlina.

Wycieczkę zaliczamy do udanych, była słoneczna pogoda oraz humory dopisały wszystkim uczestnikom podczas całej wycieczki.

 

 

 

 
Sobota, 11. Czerwiec 2016 07:50

 

                   "Zdrowie na końskim grzbiecie"               

                                                                                                    Zadanie współfinansowane ze środków PFRON

 

Realizacja zadania współfinansowanego przez PFRON pn. „ Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym” pozwoliła osobom niepełnosprawnych z powiatu gryfińskiego uczestniczyć w zajęciach z hipoteraii. Zajęcia odbywają się w Gospodarstwie Agroturystycznym S.K w Moryniu.

       Hipoterapia jako naturalna forma rehabilitacji, prowadzona w naturalnym środowisku, w kontakcie z żywym zwierzęciem, jest terapią nastawioną głównie na odbiór bodźców czuciowych , kinestetycznych, daje szansę naprawy zaburzonego rozwoju osoby niepełnosprawnej.

       Wyjazdy do stadniny są organizowane dwa razy w miesiącu w okresie od maja do października. Uczestnicy zajęć korzystają z jazdy konnej, uczestniczą w zajęciach terapeutycznych, które mają na celu oswajanie uczestników z koniem. Osoby niepełnosprawne uczą się również jak pielęgnować te wspaniałe zwierzęta, poprzez aktywne uczestnictwo w czyszczeniu koni. Mają możliwość obcowania z przyrodą, chętni grają w piłkę, inni spacerują obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie, jeszcze inni podglądają zwierzęta  oczekując na swoją kolejkę do jazdy konnej. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych podopiecznych.

 

 

 
« PoczątekPoprzedni111213DalejOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting