Dzisiaj jest: Piątek
16 Kwietnia 2021
Imieniny obchodzą
Benedykt, Bernadetta, Cecyl, Cecylian,
Charyzjusz, Erwin, Erwina, Julia,
Ksenia, Lambert, Lamberta, Nikita,
Nosisław, Patrycy, Urban

Do końca roku zostało 260 dni.
Zodiak: Baran
PSONI Gryfino
Poniedziałek, 29. Sierpień 2016 16:28

 

 

  

 

 

 

 

 
Środa, 06. Lipiec 2016 15:31

 

                         Wycieczka do Berlina

 

Warsztat Terapii Zajęciowej dnia 5 lipca 2016r zorganizował wycieczkę na którą zaprosił uczestników Zespołu Rehabilitacyjno –Terapeutycznego do Ogrodów Świata położonych niedaleko Berlina.

Obecnie na terenie parku jest dziewięć ogrodów świata: chiński, japoński, koreański, z wyspy Bali, chrześcijański, bylinowy, orientalny, renesansowy i labirynty,

Nam udało się zwiedzić Ogród Chiński (Chinesischer Garten) największy tego typu w Europie . W centrum ogrodu znajduje się niewielkie jezioro pokryte nenufarami wokół którego skupione są pawilony, pagody, mosty, murki i rzeźby. Ogromne wrażenie na naszych podopiecznych zrobiły wszechobecne chryzantemy, magnolie i bambusy.

Przejście labiryntu okazało się dużym wyzwaniem dla uczestników wycieczki, często wracaliśmy do punktu który był już wcześniej zaliczony jednak trafić do wyjścia się nam nie udało. Pomoc ochrony było nieoceniona i dzięki nim znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy.

Sam park z alejami i polanami wypełniony jest poza tym klombami , ogromnymi donicami z krzewami. Szumią fontanny – a jest ich w parku czternaście. Są głazy, młyńskie koła… Niedaleko wejścia do parku od ulicy Eisenach ustawiono w alejce – nie tylko dla dzieci – dziesięć kolorowych postaci z bajek Andersena i braci Grimm.

Nasi podopieczni bezbłędnie potrafili nadać tytuły tym bajkom.

Obejrzeliśmy kompleks mieszkalny ze świątyniami, otoczony przyrodą tropikalną w Ogrodzie Balijskim. Natomiast Ogród Seulski zrobił wielkie wrażenie dzięki swemu naturalnemu pejzażowi, podczas gdy Ogród Orientalny przypadł niektórym do gustu dzięki ożywionym fontannom ogrodowym

Zrelaksowani i pełni wrażeń udaliśmy się do centrum Berlina na Aleksanderplatz gdzie zrobiliśmy kilka zdjęć przy Fontannie Przyjaźni. Posililiśmy się w jednej z restauracji i pełni nowych sił witalnych udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Berlina.

Wycieczkę zaliczamy do udanych, była słoneczna pogoda oraz humory dopisały wszystkim uczestnikom podczas całej wycieczki.

 

 

 

 
Sobota, 11. Czerwiec 2016 07:50

 

                   "Zdrowie na końskim grzbiecie"               

                                                                                                    Zadanie współfinansowane ze środków PFRON

 

Realizacja zadania współfinansowanego przez PFRON pn. „ Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym” pozwoliła osobom niepełnosprawnych z powiatu gryfińskiego uczestniczyć w zajęciach z hipoteraii. Zajęcia odbywają się w Gospodarstwie Agroturystycznym S.K w Moryniu.

       Hipoterapia jako naturalna forma rehabilitacji, prowadzona w naturalnym środowisku, w kontakcie z żywym zwierzęciem, jest terapią nastawioną głównie na odbiór bodźców czuciowych , kinestetycznych, daje szansę naprawy zaburzonego rozwoju osoby niepełnosprawnej.

       Wyjazdy do stadniny są organizowane dwa razy w miesiącu w okresie od maja do października. Uczestnicy zajęć korzystają z jazdy konnej, uczestniczą w zajęciach terapeutycznych, które mają na celu oswajanie uczestników z koniem. Osoby niepełnosprawne uczą się również jak pielęgnować te wspaniałe zwierzęta, poprzez aktywne uczestnictwo w czyszczeniu koni. Mają możliwość obcowania z przyrodą, chętni grają w piłkę, inni spacerują obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie, jeszcze inni podglądają zwierzęta  oczekując na swoją kolejkę do jazdy konnej. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych podopiecznych.

 

 

 
Wtorek, 07. Czerwiec 2016 21:49

                                                                                        

                                                                                              Zadanie współfinansowane ze środków PFRON

 

„ Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym”       

 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie w ramach Konkursu XXIV realizuje dwuletni projekt współfinasowany ze środków PFRON pn. „ Prowadzenie rehabilitacji w Zespole Rehabilitacyjno- Terapeutycznym”

Realizacja projektu trwa od 01.01.2016r do 31.03.2018r. W pierwszym okresie finansowania przewiduje się miesięczną przerwę urlopową. Rekrutacja do projektu odbyła się poprzez kwalifikację uczestników którzy w sposób ciągły uczestniczą w rehabilitacji prowadzonej w ZR-T oraz osoby oczekujące z listy. Ponadto zostało wystosowane do Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej pismo z informacją o prowadzonym naborze osób niepełnosprawnych do projektu.

W trakcie realizacji projektu beneficjenci otrzymują formy wsparcia takie jak: terapia zajęciowa, trening umiejętności samoobsługowych i zaradności życiowej, biblioterapia, hortiterapia, zajęcia logopedyczne, psychologiczne , zajęcia muzyczno- rytmiczne, zajęcia na basenie oraz z hipoterapii.

Zajęcia odbywają się w formie sesji przy wsparciu bezpośrednim oraz pośrednim. Na rzecz beneficjentów prowadzone jest wsparcie przez wolontariuszkę.

W ramach projektu beneficjenci są objęci kompleksową, ciągłą i systematyczną rehabilitacją prowadzoną przez instruktorów terapii zajęciowej, psychologa, logopedy rehabilitanta, mającą na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania . Zajęcia prowadzone przez specjalistów odbywają się z podziałem na grupy i indywidualne.

W projekcie udział bierze 10 osób niepełnosprawnych intelektualnie ze sprzężeniami z powiatu gryfińskiego.

 

 

 
Czwartek, 31. Marzec 2016 21:20

 

Zbiórka publiczna na windę

 

Wolontariusze ze Stowarzyszenia intensywnie przeprowadzają zbiórkę publiczną w różnych miejscach powiatu gryfińskiego. Celem naszego działania jest uzbieranie pieniędzy na wkład własny do wniosku złożonego w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie o dofinansowanie ze środków PFRON budowy windy dla osób niepełnosprawnych.

         Głównym naszym działaniem jest utworzenie jednostki kompleksowego wsparcia dla co najmniej 60-70 osób niepełnosprawnych intelektualnie, psychicznie i ze sprzężeniami, która będzie świadczyć ciągłą, systematyczną, codzienną rehabilitację społeczną, zawodową i ruchową, zarówno dla dzieci jak i dla osób dorosłych z całego powiatu gryfińskiego.

         W ciągu dwóch lat przy ogromnym wysiłku Stowarzyszenia, władz samorządowych udało się wyremontować dwa poziomy, gdzie w grudniu 2015 roku rozpoczęły działalność dwie placówki Stowarzyszenia dla osób niepełnosprawnych tj. Warsztat Terapii Zajęciowej i Zespół Rehabilitacyjno– Terapeutyczny. W chwili obecnej na rehabilitację do działających placówek osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach wnoszone są po schodach. Jest to uciążliwe i bardzo niebezpieczne.

       Placówki działające w budynku przy ul. Szczecińskiej 33 w Gryfinie to miejsce, które powstało dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych. Te placówki powołała do życia grupa rodziców, którzy dzięki lokalowi otrzymanemu od Starosty tworzą miejsce które jest „azylem” dla osób niepełnosprawnych z różnych środowisk. 

       Brak windy ogranicza nasze możliwości do realizacji zamierzonych celów.

Biorąc pod uwagę zaangażowanie społeczeństwa w przekazywaniu datków i darowizn, mamy nadzieje, że cel ten osiągniemy

Pomóż! Niech osoby niepełnosprawne poczują twoją troskę; niech poczują, że one także zasługują na swój bezpieczny kąt.

 

 

 
Poniedziałek, 08. Luty 2016 17:36

   Bal Charytatywny

 

Lions Club Wodnik i PSOUU Koło w Gryfinie po raz kolejny zorganizowali bal charytatywny na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tym razem dochód z balu zostaje przeznaczony na budowę windy dla potrzeb osób niepełnosprawnych intelektualnie z powiatu gryfińskiego.

Na bal przybyli przedstawiciele władz:

- Wicestarosta Gryfiński Jerzy Miler

- Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn

- Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie Zdzisław Kmieciak

- Radna Rady Miejskiej w  Gryfinie – Małgorzata Rubczak

- Radna Rady Powiatu w Gryfinie – Anna Ciszkiewicz

- Radny Rady Powiatu w Gryfinie – Zdzisław Malik

członkowie i sympatycy Lions Club Wodnik:

- Ciszkiewicz Rafał – Prezydent Lions Club Wodnik

- Karzyńska-Karpierz Lidia – Wiceprezydent Lions Club Wodnik

- Jacek Warda- Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Regalica

- Eugeniusz Kuduk- Dyrektora OSiR w Gryfinie

- Bronisław Mela - Prezesa gryfińskiego TBS

Wśród gości były osoby, które wspierają nas od wielu lat:

- Państwo Jerka

- Państwo Dragan

- Prezes Stowarzyszenia „Jestem i pomagam” Ewa Chludzińska – Lewczuk.

Złożono podziękowania sponsorom:

Sklep owocowo – warzywny „Natka” Marian Natoniewski z Gryfina

PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra

Fliegel Textilservice Sp. zo. O z Nowego Czarnowa

Sklep Jubilersko – Optyczny Wiesław Madziar z Gryfina

OLEA Magdalena Różycka

Jadwiga Martinka

Izabela Grabarczyk

Prowadzący Kuba Kasprzyk powitał wszystkich przybyłych gości, serdecznie dziękując za obecność, która jest dowodem na otwarte serca i dużą wrażliwość społeczną.

Poproszono o zabranie głosu i oficjalne otwarcie balu pana prezydenta „Lions Club Gryfino Wodnik” Rafała Ciszkiewicza oraz przewodniczącą PSOUU Elżbietę Wiśniewską.

Po oficjalnym otwarciu balu głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn przekazując słowa uznania za dotychczasową pracę i społeczne zaangażowanie, jednocześnie przekazując na ręce przewodniczącej Elżbiety Wiśniewskiej 1 000,00 zł.

Każdego miesiąca burmistrz ze swojej pensji przeznacza tysiąc złotych dla wyróżniających się osób, stowarzyszeń lub zespołów. Dziś  wyróżnienie otrzymaliśmy my. Za wsparcie finansowe i dostrzeżenie przez Pana Burmistrza naszej pracy i naszych potrzeb serdecznie podziękowała Przewodnicząca, deklarując jednocześnie o przeznaczeniu pieniędzy na budowę windy. Podkreśliła, że gest ze strony Pana Burmistrza świadczy o tym, że nie jesteśmy anonimowi, że nasza praca jest dostrzeżona i doceniona za co jeszcze raz serdecznie podziękowała.

Do tańca przygrywał Jarosław Muc, w trakcie balu można było nabyć na licytacji min.

- piłkę do siatkówki z autografem Piotra Gruszki podarowaną przez Marszałka Olgierda Geblewicza i przekazaną do ponownej licytacji przez radną sejmiku Ewę Dudar

- koszulkę z autografem boksera Krzysztofa Głowackiego od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

- zestawy od Fliegel Textilservice Sp. zo. O z Nowego Czarnowa: komplet szlafrok + ręcznik, komplet 4 ręczniki

- świeca zapachowa od prezesa Stowarzyszenia „Jestem i pomagam” Ewy Chludzińskiej Lewczuk  

– obrazy autorstwa Jadwigi Martinki i Izabelii Grabarczyk.

Organizatorzy zapewnili również dodatkowe atrakcje: występ gimnastyczek z klubu sportowego " Hermes" oraz pokaz świetlny w wykonaniu Pawła Adrabińskiego.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gryfinie.

 
Niedziela, 06. Grudzień 2015 20:32

    

Zmiana adresu siedziby Stowarzyszenia

 

 

Z przyjemnością informujemy, że z dniem 1 grudnia 2015 roku ulega zmianie adres Stowarzyszenia które przeniosło swoją działalność do częściowo wyremontowanego budynku przy ulicy Szczecińskiej 33 w Gryfinie. W budynku tym prowadzić będzie swoją działalność Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Zespół Rehabilitacyjno- Terapeutyczny.

Już od dziś zapraszamy do nowej lokalizacji. Jednocześnie informujemy, że pozostałe dane takie jak numer telefonu, faxu, adresu e-mail nie ulegają zmianie.

Nowy adres siedziby Stowarzyszenia:

 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób

z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie

ul. Szczecińska 33

74-100 Gryfino

 

 
Niedziela, 06. Grudzień 2015 19:59

  

 

 
« PoczątekPoprzedni1112DalejOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting