Dzisiaj jest: Wtorek
28 Września 2021
Imieniny obchodzą
Jan, Laurencjusz, Wawrzyniec, Luba,
Lubosza, Marek, Nikita, Salomon, Sylwin,
Wacław, Wacława, Więcesław

Do końca roku zostało 95 dni.
Zodiak: Waga
Piątek, 11. Wrzesień 2020 08:57

 

                             ministerstwo sportu i turystyki rzeczypospolitej polskiej

                   Zadanie współfinansowane ze środków

                      Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Integracyjny Festyn Sportowy z udziałem osób niepełnosprawnych

Gryfino 10.09.2020

 

 

Cel zawodów:

- promowanie i upowszechnianie sportu wśród osób niepełnosprawnych

- integracja Stowarzyszeń i Ośrodków działających na rzecz osób niepełnosprawnych

- włączenie społeczne osób niepełnosprawnych oraz wzrost ich aktywności fizycznej

- rozwój współpracy i rywalizacji sportowej,

- kształtowanie nawyku zdrowego i przyjemnego spędzania czasu wolnego,

- propagowanie pływania jako formy spędzania czasu wolnego

- zwiększenie osobom niepełnosprawnym dostępu i uczestnictwa w sporcie i rekreacji

Ponad 140 osób wzięło udział w kolejnej odsłonie Integracyjnego Festynu Sportowego z udziałem osób niepełnosprawnych, który w czwartek 10 września 2020 odbył się w Gryfinie. Liczne konkurencje i wspólne zabawy miały miejsce na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji a zawody pływackie w Centrum Wodnym „ Laguna”. O godz. 9.30 odbyło się uroczyste rozpoczęcie Festynu. Zmagania sportowe poprzedziłopowitanie gości przez przedstawiciela Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego pana Eugeniusza Kuduka i prowadzącej imprezę pani Moniki Soroczyńskiej. By przygotować uczestników do wzięcia udziału w konkurencjach sportowych odbył się maraton zumby prowadzony przez instruktorkę panią Żanetę Pasternak ze Studia Hipnosic.

Wspólna rywalizacja w atmosferze olimpijskiego święta miała pomóc w integracji środowiska osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, rozwijać współdziałanie w zespołach oraz promować zdrowy styl życia. Aktywność fizyczna jest ogromnie ważna dla naszego zdrowia. W czasie pandemii odgrywa ona ogromną rolę, jeśli chodzi o poprawę naszego samopoczucia, dlatego organizacja festynu sportowego to pozytywne przedsięwzięcie skierowane do osób niepełnosprawnych.

 

 

Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa spowodowały, że w czwartkowych zmaganiach wzięło udział tylko 8 ekip m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej Gryfino, Warsztat Terapii Zajęciowej Szczecin – Płonia, Warsztat Terapii Zajęciowej Świnoujście, Warsztat Terapii Zajęciowej Goszków, Zespół Rehabilitacyjno- Terapeutyczny Gryfino, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej Gryfino, Dom Pomocy Społecznej Trzcińsko Zdrój, Warsztat Terapii Zajęciowej - Nowielin, których przedstawiciele zostali przypisani do poszczególnych konkurencji. Nie zabrakło też opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy dzielnie wspierali ich w udziale w poszczególnych konkurencjach.

Zawodnicy rywalizowali w wielu konkurencjach indywidualnych, wśród których znalazły się m.in.: bieg na 60 m, skok w dal, rzut piłką lekarską, rzut woreczkiem do kosza, rzuty piłką do kosza, skoki na skakance, piłkarskie rzuty karne, strzelanie z łuku do tarczy, rzut piłką do otworów w siatce, oraz w konkurencjach drużynowych : bieg z piłką w parach, tor przeszkód, przeciąganie liny.

oraz zawody pływackie. W zawodach pływackich na 30 osób zgłoszonych wystartowało 20 zawodników m.in. z WTZ Świnoujście, WTZ Gryfino, ZR-T Gryfino, WTZ Goszków, DPS Trzcińsko Zdrój.

Zawody pływackie zostały podzielone na konkurencje: pływanie samodzielne mężczyzn i kobiet, pływanie z pomocą mężczyzn i kobiet, oraz sztafeta. W kategorii pływanie z pomocą niespodziewanie dobry rezultat uzyskała pani Patrycja Kwiatkowska z WTZ Świnoujście.

Na koniec zawodów pływackich w rywalizacji wystartowali najlepsi z najlepszych, i tu bezkonkurencyjny okazał się Szymon Kiwior z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gryfinie.

Nad sprawnym przeprowadzeniem konkurencji sportowych i pływackich czuwali sędziowie i terapeuci.    

Po zakończeniu części sportowej wszyscy udali się na smakowity poczęstunek, po którym nastąpiło uroczyste wręczenie medali i dyplomów za poszczególne miejsca. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali medale i dyplomy za wzorową postawę i godne reprezentowanie swojej placówki w zawodach. Podczas trwania całego spotkania można było zauważyć jak wiele radości i szczęścia daje osobom niepełnosprawnym możliwość uczestniczenia w tego typu imprezach. To był dzień pełen radości, słońca i pięknych emocji dla wszystkich.

                                                                                                                              

Impreza została sfinansowana ze środków pochodzących z Ministerstwa Sportu i Rekreacji oraz funduszy własnych stowarzyszenia PSONI Koło w Gryfinie. Duże wsparcie zapewnił gryfiński Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz wolontariusze.

 

                                                                                                       

 

          

 
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting