Dzisiaj jest: Sobota
1 Października 2022
Imieniny obchodzą
Benigna, Cieszysław, Danuta, Dan,
Danisz, Igor, Jan, Remigiusz

Do końca roku zostało 92 dni.
Zodiak: Waga
Warsztat Terapii Zajęciowej
"Człowiek jest tyle wart, ile drugiemu może pomóc…"

 
Warsztat Terapii Zajęciowej w Gryfinie rozpoczął swoją działalność w sierpniu 1996 r.

Działa jako placówka Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Gryfinie. Statutowym zadaniem placówki jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych intelektualnie. W WTZ działają 4 pracownie: krawiecka, plastyczna, gospodarstwa domowego, papierniczo-poligraficzna. Aktualnie w zajęciach uczestniczą 24 osoby.
Pracownia plastyczna


 

Uczestnicy pracują najróżniejszymi technikami i w różnorodnym materiale – od prac wykonywanych kredką, farbami plakatowymi, aż do malowania na szkle i jedwabiu. Inne materiały to: papier, korek, ziarna zbóż i roślin oraz sznurek. Powstają tu witraże, prace na jedwabiu, kompozycje z suszu, drewna, malowana jest ceramika. Są też wytwory ze sznurka – owoce, warzywa, drzewka. Wykonywane są stroiki i ozdoby z okazji świąt. Uczestnicy mają możliwość wyrażania siebie, swoich uczuć i pragnień. Zajęcia w tej pracowni mają na celu wszechstronne rozwijanie osobowości uczestników, usprawnianie manualne, ćwiczenie koordynacji oka i ręki, ćwiczenie spostrzegawczości i uwagi.

 

Pracownia papierniczo – poligraficzna

 


Pracownia wyposażona jest w: 2 komputery, drukarkę, skaner, gilotynę do cięcia papieru, laminarkę, bindownicę. Uczestnicy wykonują dyplomy, zaproszenia, kartki okolicznościowe, zarówno na komputerze, jak i ręcznie używając różnych gatunków papieru. Kształcą gust estetyczny i poprawiają sprawność manualną, wykonując witraże okienne i prace ozdobne na różne okazje, które często są wystawiane na organizowanych przez Warsztat kiermaszach.

 

Dużym zainteresowaniem cieszą się gry komputerowe, które usprawniają pamięć, rozwijają spostrzegawczość, refleks, uczą posługiwania się klawiaturą i myszką, co również poprawia sprawność manualną i koordynację wzrokowo – ruchową.


W ramach zajęć pracowni robione są zdjęcia i prowadzona jest kronika warsztatowa, w której pisane są komentarze z uroczystości na terenie WTZ jak i poza nim.


Pracownia krawiecko-dziewiarska


 

Pracownia kształtuje i rozwija umiejętności i zdolności manualne w zakresie posługiwania się igłą, nożyczkami, maszyną do szycia, żelazkiem i innymi przyborami krawieckimi. Uczestnicy uczą się szycia ręcznego, przyszywania guzików, cerowania. Poznają także podstawowe ściegi, uczą się kroju, podszywania, skracania i szycia prostej odzieży, szyją obrusy, serwetki, fartuszki, powłoczki i inne rzeczy wynikające z aktualnych potrzeb WTZ. Uczestnicy zajmują się także haftowaniem, szydełkowaniem i poznawaniem tajników tkactwa. Wytwory ich pracy nie tylko zdobią pomieszczenia WTZ, ale z powodzeniem sprzedawane są na różnego typu kiermaszach i aukcjach.

 

Pracownia gospodarstwa domowego


 

Specyfika tej pracowni polega na uczeniu się samodzielności w dziedzinie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i przystosowania do życia. Zajęcia wpływają pozytywnie na samopoczucie, wzmacniają poczucie własnej wartości i wiary we własne możliwości oraz uczą odpowiedzialności i zaradności życiowej.

W pracowni przygotowuje się:

  • kanapki, surówki, proste dania na gorąco, słodkie wypieki, parzy kawę i herbatę.

Podczas zajęć uczestnicy obsługują sprzęt AGD, który ma zastosowanie w trakcie przygotowania posiłków. Obowiązkiem uczestników są zajęcia gospodarczo - porządkowe.

Młodzież planuje i dokonuje samodzielnie zakupów w placówkach handlowych. Pracownia gospodarstwa domowego przygotowuje również dania na różne okoliczności- święta.

Uczestnicy z tejże pracowni w zależności od potrzeb i pory roku wykonują prace na zewnątrz budynku WTZ.


W Warsztacie prowadzone są różnorodne formy terapii:

  • fizykoterapia – celem jest poprawa stanu zdrowia uczestników oraz usprawnianie ruchowe i manualne,

  • muzykoterapia – poprzez odpowiednio dobrany materiał muzyczny pobudzają aktywność, przygotowują do przeglądów twórczości,

  • pomoc psychologiczna (terapia indywidualna i grupowa),

  • ćwiczenia sportowe – podwyższają ogólną sprawność

 


 

 


 
 
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting